Jak dopasować model roweru do trybu życia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dla jednych rower będzie środkiem transportu do pracy, dla innych pretekstem do rodzinnej wycieczki za miasto, a jeszcze inni zobaczą w nim narzędzie niezbędne do jazdy wyczynowej. Dowiedz się, jak wybrać rodzaj roweru w oparciu o Twoje potrzeby.

Popularne modele rowerów

Jazda na rowerze ma wiele zalet: poprawia kondycję, pozwala schudnąć, wymodelować sylwetkę i odstresować się po ciężkim dniu. Dla wielu osób rower jest codziennym środkiem transportu do szkoły czy pracy, inni decydują się wyruszyć na nim w długie trasy. Podstawą udanej aktywności rowerowej jest wybór odpowiedniego modelu, który może być przeznaczony do jazdy rekreacyjnej, dostosowany do jazdy po określonym terenie lub skonstruowany z myślą o uprawianiu sportu czy robieniu trików. 

Do popularnych kategorii rowerów należą:

  • rowery trekkingowe
  • rowery miejskie
  • rowery górskie/ mtb
  • rowery crossowe
  • rowery elektryczne

Warto zaznaczyć rozróżnienie rowerów ze względu na ułożenie ramy. Dla kobiety najlepszym wyborem jest rower damski z ramą i siodełkiem przystosowanym do kobiecej fizjonomii. Modele z ramą przeznaczoną dla kobiet zwiększają bezpieczeństwo i komfort jazdy, umożliwiają także paniom wygodniejsze schodzenie z roweru.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Rower powinien być dobierany do każdej osoby indywidualnie, tak, aby był bezpieczny i wygodny w użytkowaniu. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę wzrost rowerzysty, przeznaczenie roweru, parametry, takie jak odległość siodełka od pedałów i wysokość ramy, a także rodzaj nawierzchni, po której zamierzamy jeździć. Duże znaczenie odgrywa również waga roweru, szczególnie, jeśli konieczne jest jego codzienne noszenie po schodach.

Rower miejski jest przystosowany do specyfiki jazdy po mieście i w tym środowisku sprawdza się najlepiej. Model, wyposażony w dobrej jakości hamulce, zda egzamin na zatłoczonej ulicy i podczas weekendowej przejażdżki po twardej, miejskiej nawierzchni. Wybierz go, jeśli planujesz relaksacyjne wycieczki lub spokojne dojazdy do pracy w aglomeracji.

Z kolei rowery crossowe są uniwersalne, lekkie i najczęściej wybierane jako kompromis między szybkością i wytrzymałością. Ten model sprzyja dynamicznej jeździe i zwykle jest lżejszy od górala. W podobnym przedziale sytuują się rowery trekkingowe, które sprawdzą się do dłuższych, rekreacyjnych wycieczek zarówno po asfalcie, jak i naturalnej nawierzchni. Rowery trekkingowe często określane są mianem rowerów turystycznych. 

Natomiast rowery elektryczne, a raczej rowery hybrydowe z napędem elektrycznym, który wspomaga jazdę, to rozwiązanie odpowiednie na długie trasy i do ciężkich podjazdów pod górkę. Modele tego typu wymagają pedałowania, ale umieszczony w nich dodatkowy układ napędowy sprawia, że jazda na długich trasach jest prostsza i dostępna dla większej ilości osób, między innymi dla ludzi starszych i słabych kondycyjnie.

Rowery do jazdy wyczynowej 

Dla fanów kolarstwa górskiego, którzy oczekują, że rower sprosta wyzwaniu w postaci stromego terenu, sprawdzą się rowery mtb, potocznie zwane góralami. Rowery górskie są przystosowane do jazdy po wymagającym terenie, dzięki lekkiej konstrukcji, szerokim oponom o zwiększonej przyczepności, a także sporej ilości przerzutek. Obecnie górale są chętnie wybierane przez miłośników jazdy po nieutwardzonym podłożu, gdzie potrzebna jest solidna amortyzacja i dobra przyczepność. Na rynku dostępne są profesjonalne rowery mtb przystosowane do konkretnych dyscyplin sportowych, jak również tańsze modele rekreacyjne.

Zdj. główne: Murillo de Paula/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*