Strona główna > INNE SPORTY > Przydatne informacje na temat e-recepty

Przydatne informacje na temat e-recepty

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Receptę elektroniczną wprowadzono w roku 2020. Warto wiedzieć, na jakich zasadach można ją uzyskać, a także – jak dokładnie funkcjonuje.

Czym jest recepta online?

Pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że receptę elektroniczną mogą otrzymać nie tylko podczas stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarza, ale także po konsultacji odbywającej się w formie teleporady. Lekarz, który uzna, że danemu pacjentowi potrzebny jest lek na receptę, nie wystawi już tradycyjnej recepty w formie papierowej. Zamiast tego pacjent otrzyma czterocyfrowy kod za pośrednictwem sms-a bądź też emaila, który będzie musiał podać farmaceucie przy realizacji recepty w dowolnej aptece na terenie kraju. Pacjent nie musi obawiać się o to, że zgubi kod i nie będzie mógł zrealizować e-recepty. Wszystkie informacje na jej temat dostępne będą także na jego Internetowym Koncie Pacjenta.

Osoby, które nie posiadają dostępu do internetu, a tym samym nie założyły profilu w Internetowym Koncie Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza w postaci papierowego wydruku z kodem kreskowym. Farmaceuta po zeskanowaniu go w aptece, wyda przepisany lek.

Czy e-receptę można otrzymać online?

Jeszcze kilka lat temu osoby, które potrzebowały recepty na konkretne leki, koniecznie musiały udać się do przychodni, aby odbyć tradycyjną wizytę lekarską. W dzisiejszych czasach e-receptę można uzyskać także podczas konsultacji online. To rozwiązanie polecane osobom:

  • zbyt chorym na to, aby osobiście udać się do przychodni, 
  • niepełnosprawnym i z ograniczeniami ruchowymi, 
  • chorującymi na choroby przewlekłe i przyjmującymi na stałe określone leki, 
  • mieszkającymi na terenach z ograniczonym dostępem do opieki medycznej, 
  • zbyt zapracowanym na to, by spędzać czas w kolejkach w przychodni, 
  • w podeszłym wieku, 
  • nieposiadającym własnego środka transportu.

Czy e-recepta jest rozwiązaniem legalnym?

Wielu pacjentów zadaje pytanie, czy skorzystanie z opcji recepty online jest całkowicie legalne i zgodne z prawem. Otóż, według aktualnych przepisów, otrzymanie recepty możliwe jest wyłącznie po przeprowadzonej konsultacji. Ta jednak wcale nie musi odbyć się w gabinecie stacjonarnym. Równie dobrze można przeprowadzić ją za pośrednictwem telefonu bądź też internetu, na przykład na stronie internetowej https://nachorobe.pl/e-recepta/

Specjalista oceny stanu zdrowia dokonuje na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego, bądź też wypełnionego przez pacjenta formularza. Jeśli nie będzie ku temu przeciwwskazań, wystawi receptę na konkretne leki. Może zdarzyć się, że specjalista uzna, iż potrzebne są mu dodatkowe informacje od pacjenta – w takiej sytuacji może skierować go na dodatkowe badania bądź też zdecydować się na przeprowadzenie dodatkowej rozmowy.

Czy e-receptę można zrealizować online?

Trzeba pamiętać o tym, że w Polsce nie istnieje możliwość zamawiania lekarstw przez internet i odbierania ich przy pomocy poczty lub kuriera. Natomiast możliwe jest zamówienie leków do wybranej apteki – to wygodna opcja, zwłaszcza w przypadku leków trudno dostępnych.

Zdj. główne: materiał od klienta

Zostaw komentarz