Zakwasy – jak ich uniknąć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zakwasy to bolesne odczucia mięśni po treningu, które mogą utrudnić normalne funkcjonowanie. Aby zminimalizować ryzyko ich powstania, należy stopniowo zwiększać intensywność treningu oraz zawsze wykonywać rozgrzewkę przed rozpoczęciem aktywności fizycznej.

Skąd biorą się zakwasy?

Aby zminimalizować ryzyko zakwasów, warto stworzyć dopasowany do indywidualnych potrzeb plan treningowy. Pomóc Ci w tym może profesjonalny trener personalny. Możesz go znaleźć w Internecie. Jak jednak zweryfikować jego wiarygodność? Zwróć uwagę na pozycjonowanie jego strony internetowej. Im wyższa pozycja w Google, tym z reguły lepsza jakość oferowanych usług. Wróćmy do zakwasów. Skąd się biorą?

Zakwasy są skutkiem mikrourazów mięśni powstających podczas intensywnych lub nietypowych dla organizmu ćwiczeń. Kiedy mięśnie są nadmiernie obciążone, ich włókna ulegają uszkodzeniu, co powoduje ból i sztywność. Zakwasy są szczególnie powszechne u osób rozpoczynających nowy rodzaj treningu lub zwiększających intensywność ćwiczeń zbyt szybko.

Zakwasy same w sobie nie są groźne dla organizmu. Co więcej, stanowią naturalny proces, który pomaga mięśniom w adaptacji i rozwoju. Nadmierne lub częste zakwasy mogą jednak prowadzić do przeciążenia mięśni, co zwykle jest przyczyną kontuzji. Jak ich zatem uniknąć?

Jak uniknąć zakwasów?

Aby uniknąć zakwasów po treningu, należy stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń oraz wykonywać rozgrzewkę przed aktywnością fizyczną. Warto też zadbać o dobre nawodnienie przed i po treningu.

Rozgrzewka przed treningiem powinna trwać około 10-15 minut i składać się z lekkich ćwiczeń rozciągających oraz dynamicznych ruchów, takich jak skakanie na skakance lub bieganie w miejscu. Po treningu ważne jest rozciąganie mięśni oraz odpowiednia ich regeneracja, która może przybrać formę masażu.

Kolejnym krokiem jest zadbanie o odpowiednią dietę i suplementację. Warto regularnie przyjmować witaminy, minerały, które pomagają w regeneracji mięśni oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia zakwasów. 

Aby uniknąć zakwasów, musisz też wybierać ćwiczenia dostosowane do swojej mobilności oraz stopniowo zwiększać ich intensywność. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy trenera personalnego. Wskaże bowiem działania, dzięki którym unikniesz nieprzyjemnego bólu mięśni.

Regeneracja po treningu – na co zwrócić uwagę?

Co zrobić w sytuacji, kiedy pojawią się zakwasy? Mimo że nie są one groźne dla naszego organizmu, źle wpływają na komfort codziennego funkcjonowania. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby zniknęły jak najszybciej. Doskonałym sposobem jest prysznic ze zmienną temperaturą wody. Dzięki niemu mięśnie szybciej się zregenerują, a zakwasy znikną.

Regeneracja powinna rozpoczynać się poprzez rozciąganie mięśni po skończonej sesji treningowej. Jednym z ważniejszych elementów jest przy tym właściwe nawodnienie. Woda jest niezbędna do przeprowadzenia procesów metabolicznych i regeneracji mięśni. Pamiętaj, aby pić odpowiednią ilość wody przed, w trakcie oraz po treningu.

Kolejnym elementem jest sposób odżywiania. Mięśnie potrzebują optymalnej ilości składników odżywczych, takich jak białko, węglowodany, zdrowe tłuszcze, aby szybciej wracać do formy.

Masaż i rozciąganie są niezwykle istotne, ponieważ pomagają rozluźnić mięśnie, a także  poprawić krążenie, co przyspiesza proces regeneracji. Warto zastanowić się nad suplementacją, wybierając mikroskładniki, takie jak witaminy i minerały.

Musisz jednak pamiętać, że regeneracja powinna obejmować przede wszystkim odpoczynek i sen. Nie przeciążaj więc zbytnio swojego organizmu, a problem zakwasów z pewnością nie będzie tak dokuczliwy.

Zdjęcie główne: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*