Energa Basket Liga: Zastal Zielona Góra bliżej mistrzostwa!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Broniący tytułu mistrzowskiego Enea Zastal BC Zielona Góra wygrał pierwszy mecz finałowy tego sezonu koszykarskiej Energa Basket Ligi. We własnej hali Biało-Zieloni pokonali Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 89:75. Wcześniej poznaliśmy natomiast brązowych medalistów.

Pierwsza połowa środowego meczu należała do Stali, która pod koniec drugiej kwarty prowadziła różnicą dziewięciu punktów, a na początku trzeciej jej przewaga wzrosła nawet do dwunastu. Potem jednak obraz meczu zupełnie się odmienił, głównie za sprawą Krisa Richarda. Zastal zdobył czternaście punktów z rzędu, a on sam był autorem dziewięciu!

Finalnie Amerykanin zdobył 23 punkty. Oprócz niego aż pięciu zawodników gospodarzy zaliczyło dwucyfrowe zdobycze punktowe. Enea Zastal dominował już do końca i twardo, fizycznie bronił, na co nerwowo reagowali rywale. Sfrustrowany James Florence umyślnie wypchnął z boiska Skylera Bowlina, ale uniknął dyskwalifikacji.

Na niesprawiedliwe, jego zdaniem, decyzje sędziów denerwował się też trener „Stalówki”, Igor Milicić. „Dlaczego daliśmy się ponieść emocjom? To jest pytanie. Trzeba się zastanowić, po co i dlaczego tutaj jesteśmy, jak ta gra powinna wyglądać. W pierwszej połowie byliśmy mocni mentalni, a w drugiej nagle straciliśmy emocje? Niech każdy sam sobie odpowie” – skwitował Milicić.

Kolejny mecz finałowy już w ten czwartek. Transmisja na sportowych antenach Polsatu. Rywalizacja w finale play off Energa Basket Ligi 2020/21 toczy się do czterech zwycięstw.

Enea Zastal BC Zielona Góra – Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 89:75 (19:23, 16:21, 24:11, 30:20)

Stan rywalizacji (do czterech zwycięstw): 1-0 dla Zastalu

Enea Zastal BC: Kris Richard 23, Geoffrey Groselle 17, Skyler Bowlin 13, Rolands Freimanis 10, David Brembly 10, Janis Berzins 10, Cecil Williams 2, Krzysztof Sulima 2, Łukasz Koszarek 2, Kacper Traczyk 0
Arged BMSlam Stal: Josip Sobin 14, Chris Smith 13, James Florence 13, Roland Denzel Andersson 12, Trey Kell 10, Jakub Garbacz 7, Mark Ogden 4, Jarosław Mokros 2, Szymon Ryżek 0

Wcześniej poznaliśmy już brązowego medalistę tego sezonu PLK. Na podium pierwszy raz od 2008 roku stanął WKS Śląsk Wrocław, który po pasjonującej, dramatycznej rywalizacji pokonał Legię Warszawa.

Decydujące, trzecie spotkanie było bardzo wyrównane, a do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Na 45 sekund przed końcem Legia prowadziła 85:83, ale wtedy piłkę przejął Elijah Stewart, który znakomitym rzutem za trzy dał medal Śląskowi. Dokonał tego na niecałą sekundę przed końcem!

Legia Warszawa – Śląsk Wrocław 85:86 (24:11, 20:31, 15:14, 17:20, d. 9:10)

Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw): 2-1 dla Śląska

Legia Warszawa: Lester Medford 20, Walerij Lichodiej 20, Jamel Morris 10, Jakub Karolak 10, Earl Watson 10, Dariusz Wyka 6, Grzegorz Kamiński 4, Nickolas Neal 3, Grzegorz Kulka 2, Benjamin Didier-Urbaniak 0
WKS Śląsk Wrocław: Kyle Gibson 18, Aleksander Dziewa 18 (13 zb), Ben McCauley 16, Strahinja Jovanović 13, Elijah Stewart 10, Mateusz Szlachetka 6, Ivan Ramljak 2, Michał Gabiński 2, Jan Wójcik 0, Szymon Tomczak 0

Zdjęcie wyróżniające: Andrzej Romański / Wikimedia Commons by Tauron Basket Liga