10 mało znanych ciekawostek dotyczących pływania

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pływanie bez cienia wątpliwości należy do najchętniej uprawianych sportów na całym świecie. Jakie tajemnice skrywa w sobie popularny sport?

Pływanie to nie tylko uwielbiana forma rekreacji, ale przede wszystkim jedna z najpopularniejszych dyscyplin olimpijskich od czasu powstania igrzysk. Oto dziesięć najciekawszych faktów, które mogły Ci umknąć!

1. Podczas pływania… pocimy się

Pot to coś zupełnie normalnego podczas uprawiania sportu – pocimy się biegając, jeżdżąc na rowerze, a nawet spacerując. Wbrew pozorom pływanie nie stanowi tutaj wyjątku, bowiem podczas tej aktywności nasz organizm wytwarza ok. 125 ml potu po każdym przepłyniętym kilometrze!

2. Deep Dive Dubaj, czyli najgłębszy basen na świecie

Ukończony przed niespełna trzema miesiącami obiekt Deep Dive Dubaj dzięki głębokości 60 m został najgłębszym basenem na świecie. Określany przez pasjonatów nurkowania mianem „podwodnego miasta” kompleks odebrał tym samym dotychczasowy rekord polskiemu Deepspot.

3. 10 minut pod wodą? Dla nurków to bułka z masłem!

Przeciętny człowiek potrafi wstrzymać oddech na około kilkanaście sekund. Trening czyni mistrza, w związku z czym najlepsi nurkowie są w stanie wytrzymać pod wodą nawet ponad 10 minut! Rekord świata pod tym względem dzierży obecnie Hiszpan Aleix Segura Vendrell, który wstrzymał oddech na 24 minuty i 3 sekundy!

4. Pływanie w starożytności…

Pływanie powszechnie jest kojarzone przede wszystkim z czasami współczesnymi, jednak archeolodzy udowodnili, że jego historia sięga znacznie dalej. Na podstawie pochodzących sprzed 4–10 tys. lat rysunków w Egipcie, Asyrii czy Libii można wywnioskować, że ludzie nabyli umiejętność pływania już w starożytności.

5. …i pierwszy konkurs pływacki

Pierwsze zawody pływackie zorganizowano natomiast w 31 r. p.n.e w Japonii. Szczegóły na temat owego historycznego konkursu nie są jednak znane.

6. Żabka najstarszym stylem

Styl klasyczny uważany jest za najstarszy wynaleziony sposób przemieszczania się w wodzie. Jednocześnie to właśnie popularnej „żabce” przypada miano najwolniejszego spośród wszystkich czterech stylów olimpijskich.

7. Pływanie na olimpiadzie

Pływanie doczekało się włączenia do grona dyscyplin olimpijskich w 1908 roku. Co ciekawe, początkowo w zmaganiach nie mogły brać udziału kobiety. Zmieniło się to dopiero cztery lata później, a pierwszą kobietą, która triumfowała na igrzyskach w tej dziedzinie, była pochodząca z Australii Sarah Frances „Fanny” Durack.

8. Pierwsze okulary pływackie

Dziś ciężko w to uwierzyć, ale pierwsze okulary do pływania zostały wykonane ze… skorupy żółwia, o czym świadczy znalezisko z XIV wieku w ówczesnej Persji. Znane nam z czasów współczesnych okulary pływackie z gumy zaczęły powstawać dopiero w latach 30. ubiegłego wieku.

9. Pierwsze płetwy

Sportowcy korzystają z nich, by wzmocnić nogi i poprawić technikę ich pracy. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że pierwsze płetwy do pływania zostały zaprojektowane przez Benjamina Franklina.

10. Rekiny nie są hydrodynamiczne!

Na koniec ciekawostka przyrodnicza – pomimo osiągania zawrotnej prędkości w wodzie, rekiny wcale nie są hydrodynamiczne. Swoją szybkość zawdzięczają natomiast specyficznej skórze, na której znajdują się wypukłości w kształcie litery “V”, czyli tzw. macki skórne. Na ich podstawie powstają zresztą profesjonalne stroje do pływania pozwalające pływakom osiągać jeszcze lepsze wyniki!

Zdjęcie główne: Fernando Jorge/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*