EURO 2020: Anglia w finale! Zdecydował „karny-widmo”

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Skandal, duży niesmak, czy tylko kontrowersja? Cały świat zastanawia się, jak określić rzut karny wywalczony przez Raheema Sterlinga, po którym Reprezentacja Anglii wyszła na prowadzenie 2:1 w dogrywce i ostatecznie wyeliminowała Duńczyków w półfinale UEFA EURO 2020. W batalii o złoto na Wembley Synowie Albionu zmierzą się z Włochami.

EURO 2020, Anglia – Dania: Pierwszy finał Mistrzostw Europy dla Anglików w cieniu ogromnej kontrowersji

Anglicy byli w tym meczu lepsi – co do tego nie ma wątpliwości. Częściej byli przy piłce i oddali trzy razy więcej strzałów. W wielu sytuacjach Duńczyków ratował ich znakomity bramkarz, Kasper Schmeichel. Ale jednak to Dania wyszła na prowadzenie w 30. minucie po pięknym golu z rzutu wolnego Mikkela Damsgaarda. To było pierwsze takie trafienie na EURO 2020 i jednocześnie pierwsza bramka stracona przez Anglię w tym turnieju.

Gospodarze zdołali wyrównać już w 39. minucie. Po ładnej akcji blisko bramki znalazł się Bukayo Saka. Młody skrzydłowy zagrał do środka, do Raheema Sterlinga, ale uprzedził go próbujący wybić piłkę Simon Kjaer. Kapitan Duńczyków zrobił to jednak na tyle niefortunnie, że trafił do własnej siatki.

W drugiej połowie i w dogrywce dominowali zawodnicy Trzech Lwów, wspierani przez liczną angielską publikę. Nie mieli jednak patentu na dobrze dysponowanego Schmeichela. Skandynawowie bronili się głęboko, często na granicy faulu, ale czysto. Aż przyszła końcówka pierwszej połowy dogrywki…

Danny Makkelie zaufał sędziom VAR

Raheem Sterling przedarł się w polu karnym, a sędzia Danny Makkelie dopatrzył się faulu na nim, choć telewizyjne powtórki z każdego kąta pokazywały, że kontakt był minimalny, a Anglik wyraźnie kładł się, by wywalczyć „jedenastkę”. Holenderski arbiter nie podbiegł jednak do monitora, by samemu to sprawdzić, a zaufał podpowiedziom od sędziów VAR, które dostał na słuchawki. A ci potwierdzili jego zdanie.

Do karnego podszedł Harry Kane. Schmeichel obronił wprawdzie jego strzał, aczkolwiek przy dobitce był bezradny. W drugiej połowie dogrywki wyraźnie wyczerpani Duńczycy nie mieli już sił ani pomysłu, jak doprowadzić do wyrównania. Do finału dostał się zatem zespół Garetha Southgate’a, choć w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach.

EURO 2020: Terminarz, kiedy i gdzie oglądać finał Mistrzostw Europy?

Wielki finał UEFA EURO 2020 odbędzie się w niedzielę 11 lipca o godzinie 21:00. Na słynnym Wembley Anglia zmierzy się z Włochami, którzy w półfinale, po rzutach karnych, pokonali Hiszpanię. Transmisja na żywo w TVP 1 oraz TVP Sport.

Na zdjęciu wyróżniającym: Reprezentacja Anglii świętuje zwycięstwo nad Danią w półfinale UEFA EURO 2020; foto: Shaun Botterill / UEFA via Getty Images Sport