EURO 2020: Awans Anglii i Chorwacji. Polska poznała potencjalnego rywala w 1/8 finału!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Anglia pokonała Czechy 1:0, a Chorwacja wygrała ze Szkocją 3:1 w ostatniej kolejce grupy D na EURO 2020. Właśnie Anglicy oraz Chorwaci awansowali do 1/8 finału, a ci drudzy mogą zmierzyć się z Polską, jeśli drużyna Paulo Sousy wygra w środę ze Szwecją.

EURO 2020, Czechy – Anglia: Stracona szansa południowych sąsiadów

Przed ostatnią kolejką w grupie D prowadziła reprezentacja Czech i wystarczał jej skromny remis, aby wygrać grupowe zmagania. Piłkarze Jaroslava Šilhavý’ego przegrali jednak na Wembley z Anglią 0:1. Czesi rozczarowali i z rzadka zagrażali bramce Jordana Pickforda. Anglicy też nie wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności, ale wystarczyła im jedna bramka zdobyta w 12. minucie przez Raheema Sterlinga po podaniu Jacka Grealisha.

Awans do fazy pucharowej z pierwszego miejsca Synowie Albionu zawdzięczają głównie fantastycznej defensywie. Na tym czempionacie jeszcze nie stracili gola, a w 20 ostatnich meczach (wliczając potyczki towarzyskie) zachowali aż 15 czystych kont!

EURO 2020, Chorwacja – Szkocja: Modrić poprowadził wicemistrzów świata do awansu

W równoległym spotkaniu zmierzyły się Chorwacja ze Szkocją – obie z nadziejami na awans. W pierwszej połowie rywalizacja była bardzo wyrównana, a na tablicy wyników widniał rezultat 1:1 po trafieniach Nikoli Vlasicia i Calluma McGregora. Druga połowa należała jednak do Chorwatów, a bramki zdobywały ich najbardziej doświadczone gwiazdy. W 62. minucie fantastycznego gola po strzale zewnętrzną częścią buta strzelił Luka Modrić, a kwadrans później dośrodkowanie Modricia z rzutu rożnego wykończył Ivan Perisić.

Ta ostatnia bramka zdecydowała o tym, że to Chorwacja wskoczyła na drugie miejsce i wywalczyła promocję do 1/8 finału UEFA EURO 2020 kosztem Czechów. Naszym południowym sąsiadom pozostaje zatem czekanie na wyniki w innych grupach i liczenie na to, że wyjdą z trzeciego miejsca. Tymczasem popularni Vatreni oczekują już na drugi zespół grupy E, z którym zmierzą się 28 czerwca w Kopenhadze. Może być nim Polska – ale tylko, jeśli w środę pokona Szwecję.

EURO 2020: Terminarz, kiedy i gdzie oglądać mecz Polska – Szwecja?

W środę zostaną rozegrane ostatnie cztery mecze grupowe na UEFA EURO 2020. O godzinie 18 w grupie E reprezentacja Polski zagra w Petersburgu ze Szwecją, a Hiszpania ze Słowacją. W wieczornej sesji w grupie F Niemcy zmierzą się z Węgrami, a Portugalia z Francją (oba spotkania o godz. 21). Pewne awansu z wymienionych ekip są tylko Szwecja i Francja. Transmisje na żywo ze wszystkich meczów przeprowadzi stacja TVP Sport.

Na zdjęciu wyróżniającym: Raheem Sterling strzela jedynego gola w meczu Anglia – Czechy na UEFA EURO 2020; foto: Mike Egerton / PA Images via Getty Images Sport