EURO 2020: Cenne zwycięstwa Belgii i Holandii, Ukraina eliminuje z turnieju Macedonię Płn.

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Po dwóch kolejkach fazy grupowej EURO 2020 reprezentacje Belgii i Holandii mogą się pochwalić kompletem punktów. W drugiej serii gier Czerwone Diabły po kapitalnym widowisku pokonały Danię 2:1, a Holendrzy wygrali w Amsterdamie z Austrią 2:0. Pierwsze zwycięstwo w tegorocznym czempionacie zanotowała również Ukraina, pozbawiając tym samym szans na awans Macedonię Północną.

EURO 2020, Ukraina – Macedonia Północna: Duet Jarmołenko & Jaremczuk znów to zrobił!

Czwartek na Mistrzostwach Europy 2020 rozpoczął się od spotkania Ukrainy z Macedonią Północną. W pierwszej kolejce oba zespoły zaimponowały efektowną postawą, aczkolwiek przegrały swoje spotkania, odpowiednio z Holandią oraz Austrią. W bezpośrednim starciu walczyły więc nie tylko o pierwsze punkty, ale i zachowanie szans na awans.

Od początku dominował zespół Andrija Szewczenki. Ukraińcy właściwie nie opuszczali macedońskiej połowy, mieli wiele okazji, a pierwszą na gola zamienił w 29. minucie Andrij Jarmołenko. 31-letni skrzydłowy zdobył już drugą bramkę w turnieju, a pięć minut później zaliczył premierową asystę – po jego prostopadłym podaniu gola strzelił Roman Jaremczuk (również drugiego).

Macedończycy ruszyli do odrabiania strat w drugiej połowie, ale strzelili tylko jednego gola – w 57. minucie Ezgjan Alioski podszedł do rzutu karnego. Jego strzał obronił Georgi Buszczan, ale piłkarz Leeds pierwszy doskoczył do dobitki. W 84. minucie rozmiary zwycięstwa Ukrainy mógł zwiększyć Rusłan Malinowski, ale nie wykorzystał „jedenastki”. Skończyło się na 2:1.

EURO 2020, Dania – Belgia: Dwie twarze Czerwonych Diabłów

Wszystkie czwartkowe mecze stały na wysokim poziomie, ale najwięcej emocji dostarczyło starcie Danii z Belgią. Również ze względu na okoliczności – Duńczycy byli zdeterminowani, by zrehabilitować się za porażkę z Finlandią, a niósł ich doping żywiołowej widowni na stadionie Parken w Kopenhadze i chęć wygrania dla Christiana Eriksena. Rozgrywający Interu Mediolan nadal przebywa w szpitalu po zawale, którego doznał w spotkaniu pierwszej kolejki.

Piłkarze Kaspera Hjulmanda od pierwszego gwizdka sędziego zaskoczyli faworyzowanych Belgów swoją ofensywną postawą i już w 2. minucie wyszli na prowadzenie. Po błędzie belgijskich obrońców do siatki trafił Yussuf Poulsen. W pierwszej połowie gospodarze mieli jeszcze kilka dobrych sytuacji, ale brakowało im zimnej krwi.

To zemściło się po przerwie. Belgowie otrząsnęli się z początkowego szoku, a ich grę odmieniło wejście Kevina De Bruyne. Przebudził się również Romelu Lukaku, który w 55. minucie błysnął przyspieszeniem, wystawił piłkę w pole karne do De Bruyne, a ten jeszcze oddał ją do Thorgana Hazarda i było 1:1.

Lukaku nie zamierzał jednak zwalniać. W 70. minucie pokazał kontrolę nad piłką godną Leo Messiego – w pojedynkę minął kilku duńskich obrońców i znów podał do De Bruyne, który mocnym strzałem lewą nogą pokonał Kaspera Schmeichela. Dania do końca dążyła do wyrównania, ale była nieskuteczna. Po tym meczu nikt nie mógł jednak narzekać na poziom.

Czerwone Diabły mają sześć punktów, są już pewne awansu i potwierdzają status jednego z głównych faworytów do końcowego zwycięstwa. Dania z zerowym dorobkiem jest ostatnia w grupie B, a po trzy „oczka” mają Finlandia i Rosja, które grały ze sobą w środę (Rosjanie wygrali 1:0). Na koniec grupowych zmagań Belgowie zagrają z Finami, a Duńczycy z Rosjanami.

EURO 2020, Holandia – Austria: Oranje zabiegali Austriaków

Ukraina awansowała na drugie miejsce w grupie C kosztem Austrii, która w ostatnim czwartkowym meczu uległa 0:2 Holandii. Pomarańczowi od początku narzucili wysokie tempo, za którym nie mogli nadążyć piłkarze Franco Fody.

Znowu ze świetnej strony pokazał się Denzel Dumfries. Prawy obrońca Holandii najpierw wywalczył rzut karny, po którym gola już w 10. minucie strzelił Memphis Depay, a w 67. minucie piłkarz PSV Eindhoven sam trafił na 2:0. Dumfries jest jak na razie jednym z największych odkryć tych mistrzostw.

Po dwóch meczach zespół Franka de Boera ma na koncie sześć punktów i jest już pewien awansu do 1/8 finału. W ostatniej kolejce grupy C Holandia zagra z Macedonią Płn., a Ukraina bezpośrednio powalczy o drugie miejsce z Austrią.

EURO 2020: Terminarz, mecze, gdzie oglądać?

W piątek w ramach 2. kolejki fazy grupowej UEFA EURO 2020 odbędą się trzy spotkania. W „polskiej” grupie E Szwedzi, którzy na inaugurację dość nieoczekiwanie zremisowali bezbramkowo z Hiszpanią, podejmą Słowację opromienioną triumfem nad Polską. W grupie D dojdzie zaś do dwóch ciekawych starć – Chorwacja zmierzy się z Czechami (godz. 18), zaś Anglia rozegra prestiżową wewnątrz brytyjską batalię ze Szkocją (godz. 21). Transmisje ze wszystkich meczów przeprowadzi stacja TVP Sport.

Na zdjęciu wyróżniającym: Kevin De Bruyne asystuje przy golu na 1:1 w meczu fazy grupowej Dania – Belgia na UEFA EURO 2020; foto: Wolfgang Rattay – Pool via Getty Images Sport