EURO 2020: Holandia i Belgia z kompletem punktów, Dania wydarła awans!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W poniedziałek zostały rozegrane ostatnie mecze EURO 2020 w grupach B i C. Komplet zwycięstw zanotowały reprezentacje Holandii i Belgii. Awans z drugich miejsc wywalczyły natomiast Austria oraz niesamowita Dania, która w kapitalnym stylu rozbiła na Parken Rosję 4:1.

EURO 2020, Macedonia Płn. – Holandia: Popis duetu Depay & Wijnaldum

Jako pierwsze odbyły się dwa mecze grupy C. Holandia już wcześniej była pewna awansu, a w starciu z Macedonią Północną potwierdziła status najlepszej drużyny w grupie. Pomarańczowi pewnie zwyciężyli 3:0. Co prawda Macedończycy w 9. minucie wyszli na prowadzenie 1:0, ale krótko cieszyli się z gola, bo eks-snajper Legii Warszawa, Ivan Trickovski, był na wyraźnym spalonym.

Potem do głosu doszli faworyci. W 24. minucie szybki kontratak Oranje wykończył Memphis Depay. W 51. minucie nowy nabytek Barcelony wystawił zaś piłkę do Georginio Wijnalduma, a siedem minut później Wijnaldum dobił strzał Depaya i ustalił wynik na 3:0. Holandia bez trudu wygrała swoją grupę i czeka już na rywala w 1/8 finału.

To był także ostatni występ w reprezentacyjnej karierze dla Gorana Pandeva. 37-letni kapitan Macedonii Północnej zakończył grę w kadrze po dwóch dekadach, a jego licznik zatrzymał się na 122 meczach. Gospodarze wręczyli mu z tej okazji pamiątkową koszulkę.

EURO 2020, Ukraina – Austria: Ukraińskie marzenia legną w gruzach?

Drugie miejsce w grupie C zajęła reprezentacja Austrii, która zasłużenie pokonała Ukrainę 1:0. Jedyną bramkę po rzucie rożnym zdobył Christoph Baumgartner. Ukraińcy byli typowani na jedno z odkryć tych mistrzostw, ale w ostatniej kolejce zupełnie zawiedli i teraz będą nerwowo czekać na rozstrzygnięcia w innych grupach, by przekonać się, czy trzy punkty zdobyte w konfrontacji z Macedonią Północną (2:1) wystarczą im do awansu z trzeciego miejsca.

Austria pierwszy raz w historii wyszła z grupy mistrzostw Europy. W 1/8 finału podopieczni Franco Fody zmierzą się z Włochami. Spotkanie to odbędzie się 26 czerwca w Londynie.

EURO 2020, Finlandia – Belgia: Romelu Lukaku nie zwalnia tempa!

W grupie B awans w kieszeni już wcześniej mieli Belgowie. W poniedziałek skompletowali dziewięć punktów po zwycięstwie 2:0 nad Finlandią. Suomi długo dzielnie się bronili, ale ostatecznie ich bramkarz Lukas Hradecky skapitulował po strzale Thomasa Vermaelena. W 81. minucie kolejną bramkę dołożył Romelu Lukaku. Świetnie dysponowany napastnik Czerwonych Diabłów już wcześniej trafił na 1:0, ale sędziowie VAR dopatrzyli się minimalnego spalonego.

Belgia zajęła pierwsze miejsce i czeka na przeciwnika, z którym zmierzy się w Sewilli. Finlandia wierzy jeszcze w awans z trzeciego miejsca.

EURO 2020, Rosja – Dania: Duński dynamit odpalił

Doping tysięcy kibiców na stadionie Parken w Kopenhadze znów poniósł reprezentację Danii – tym razem w końcu do zwycięstwa. Mimo porażek z Finlandią i Rosją, drużyna osłabiona brakiem Christiana Eriksena nadal wierzyła w awans i od pierwszych minut zdominowała Rosjan. Ostatecznie wygrała aż 4:1 po bramkach Mikkela Damsgaarda, Yussufa Poulsena (poważny błąd rosyjskiej obrony), Andreasa Christensena (piękna „bomba” z dystansu”) i Joakima Maehle. Sborną stać było tylko na gola z rzutu karnego Artioma Dziuby.

Tym samym Dania „rzutem na taśmę” wywalczyła drugie miejsce i promocję do 1/8 finału. W tej fazie turnieju 26 czerwca ekipa dowodzona przez Kaspera Hjulmanda zmierzy się w Amsterdamie z Walią.

EURO 2020: Terminarz, mecze, gdzie oglądać?

Poniedziałkowe wyniki sprawiły, że pewne awansu do fazy pucharowej UEFA EURO 2020 są jeszcze Czechy, Anglia, Francja i Szwecja, która w środę zagra z Polską. Na wtorek zaplanowano natomiast dwa spotkania grupy D. Bezpośrednią batalię o pierwsze miejsce stoczą Czechy i Anglia, zaś Chorwacja ze Szkocją powalczą o trzecie miejsce (oba mecze o godzinie 21:00). Transmisje ze wszystkich meczów przeprowadzi stacja TVP Sport.

Na zdjęciu wyróżniającym: Andreas Christensen i jego koledzy świętują gola w meczu Dania – Rosja na UEFA EURO 2020; foto: Hannah McKay – Pool via Getty Images Sport