EURO 2020: Włochy zagrają w finale! Hiszpania pokonana po rzutach karnych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Reprezentacja Włoch pierwszym finalistą UEFA EURO 2020! We wtorkowy wieczór na Wembley Squadra Azzurra zremisowała z Hiszpanią 1:1, ale lepiej wykonywała rzuty karne. Rywala Italii wyłoni środowy półfinał Anglia – Dania.

EURO 2020, Włochy – Hiszpania: Drużyna Manciniego nie do pokonania!

Włosi zachwycali od początku EURO 2020. Z kompletem punktów wygrali grupę A z Turcją, Szwajcarią i Walią, a w fazie pucharowej wyeliminowali Austrię i Belgię. W sumie ich seria kolejnych meczów bez porażki obejmowała już 32 spotkania!

Z kolei Hiszpania w grupie zremisowała ze Szwecją i Polską, potem rozbiła 5:0 Słowację, ale już w 1/8 finału oraz w ćwierćfinale potrzebowała dogrywki oraz serii jedenastek, aby wyeliminować odpowiednio Chorwację i Szwajcarię.

Faworytem półfinału była więc Italia, lecz Luis Enrique przygotował na wtorkowy mecz dobrą taktykę, która zneutralizowała rywala. Dzięki temu to Hiszpania od początku miała inicjatywę i zdecydowanie częściej była przy piłce. Dobrych, podbramkowych sytuacji z obu stron było jednak jak na lekarstwo.

Alvaro Morata – od bohatera do nieszczęśnika

Pierwszy gol padł dopiero w 60. minucie. Złe wyprowadzenie piłki przez Hiszpanów wykorzystał Federico Chiesa, który popisał się typowym dla siebie, technicznym strzałem w dalszy róg. Zawodnicy „Lucho” się jednak nie podłamali – na 10 minut przed końcem spotkania Dani Olmo podał prostopadle do Alvaro Moraty, a wprowadzony z ławki napastnik Juventusu pokonał Gianluigiego Donnarummę.

Doszło do kolejnej dogrywki. W niej przez 30 minut dominowała Hiszpania, a Włochy tylko się broniły. Ale robiły to na tyle dobrze, że znowu La Roja nie była bardzo bliska pokonania Donnarummy. Widać było też, że obu zespołom daje się już we znaki turniejowe zmęczenie. W końcu obie ekipy dotrwały do rzutów karnych.

W pierwszej kolejce Manuel Locatelli i Olmo solidarnie nie wykorzystali swoich szans. Potem trafiali już wszyscy oprócz… Moraty. Najskuteczniejszy Hiszpan w historii Mistrzostw Europy kopnął słabo i włoski bramkarz nie miał problemów z zatrzymaniem jego strzału. Po chwili Jorginho spokojnie pokonał Unaia Simona i to Włosi wpadli w euforię.

Wygrali dla Spinazzoli

Zwycięstwo kadrowicze Roberto Manciniego zadedykowali Leonardo Spinazzoli. Lewy obrońca, który rozgrywał znakomite mistrzostwa, w meczu z Belgią zerwał ścięgno Achillesa i czeka go kilka miesięcy przerwy. „Nagrodę dla zawodnika meczu również dedykuję Spinazzoli. Z pewnością bardzo by nam wieczorem pomógł. Kontuzje są jednak nieodłączną częścią futbolu. Mam nadzieję, że damy mu satysfakcję i wygramy finał” – powiedział Chiesa.

EURO 2020: Terminarz, kiedy i gdzie oglądać półfinał Mistrzostw Europy?

Drugi półfinał UEFA EURO 2020 odbędzie się w środę 7 lipca o godzinie 21:00. Na słynnym Wembley faworyzowana Anglia podejmie rewelacyjną Danię. Transmisja na żywo w TVP 1 oraz TVP Sport. Mecz skomentują Mateusz Borek i Kazimierz Węgrzyn.

Na zdjęciu wyróżniającym: Reprezentacja Włoch świętuje zwycięstwo nad Hiszpanią w półfinale UEFA EURO 2020; foto: Claudio Villa / Getty Images Sport