EURO 2020: Znamy komplet ćwierćfinalistów. Anglia i Ukraina grają dalej!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

We wtorek zostali wyłonieni dwaj ostatni ćwierćfinaliści UEFA EURO 2020. W europejskim klasyku na Wembley Anglia po ponad pół wieku pokonała wreszcie w fazie pucharowej turnieju rangi mistrzowskiej reprezentację Niemiec, a Ukraina zapewniła sobie niespodziewany awans po golu zdobytym w doliczonym czasie drugiej połowy dogrywki ze Szwecją. Teraz na drodze charakternej drużyny Andrija Szewczenki staną właśnie Synowie Albionu, którzy nie zaznali goryczy porażki od listopada ubiegłego roku.

EURO 2020, Anglia – Niemcy 2:0: Wielki triumf Anglików i rozczarowujące pożegnanie Löwa

Ostatnie dwa mecze 1/8 finału EURO 2020 rozegrano we wtorek. Nikt nie oczekiwał aż takich wrażeń jak dzień wcześniej, ale te spotkania również nie zawiodły. Anglia wygrała z Niemcami 2:0 po meczu, który nabrał rumieńców zwłaszcza w drugiej połowie. Mistrzowie świata z 2014 roku przeważali, częściej byli przy piłce, ale niewiele z tego wynikało, bo gospodarze bardzo dobrze się bronili.

Aż wreszcie nadeszła 75. minuta, w której Synowie Albionu sami wyprowadzili cios. Luke Shaw wystawił piłkę do Raheema Sterlinga i najlepszy strzelec Anglii na tym turnieju zdobył swoją trzecią bramkę. Kilka minut później popełnił błąd w rozegraniu, który doprowadził do sytuacji sam na sam Thomasa Muellera, lecz niemiecki napastnik fatalnie chybił. W 86. minucie marzenia Niemców pogrzebał Harry Kane, który ustalił końcowy rezultat po podaniu Jacka Grealisha.

To był ostatni mecz Joachima Löwa na ławce trenerskiej reprezentacji Niemiec. Samodzielnie prowadził Nationalelf przez 15 lat – od 2006 roku w dokładnie 198 spotkaniach. Jego sukcesorem będzie były szkoleniowiec Bayernu Monachium, Hansi Flick. Co ciekawe, do ćwierćfinału EURO 2020 nie awansował żaden zespół z tzw. grupy śmierci – ani Francja, ani Portugalia, ani Niemcy.

EURO 2020, Szwecja – Ukraina 1:2: Szewczenko przechytrzył Szwedów

W ostatniej parze oglądaliśmy pogromców Polaków – Szwecję w starciu z Ukrainą, która awansowała z trzeciego miejsca w grupie C, z zaledwie jednym zwycięstwem. Lepszych w tej grupie, a więc Holandii i Austrii nie ma już w turnieju, tymczasem Ukraińcy właśnie zameldowali się w najlepszej ósemce ME!

Na Hampden Park w Glasgow piłkarze Zbirnej wyszli na prowadzenie po bramce Oleksandra Zinczenki. Jeszcze przed przerwą wyrównał Emil Forsberg, dla którego był to już czwarty gol na tegorocznym czempionacie. W drugiej połowie oglądaliśmy dalszą wymianę ciosów – oba zespoły ostrzeliwały słupki, ale bramki już nie padły. W dogrywce było dużo zmian, kontuzji i fauli. Po niezwykle brutalnym wejściu w kolano rywala wyleciał z boiska obrońca Szwecji, Marcus Danielson.

Od tego momentu mocniej docisnęli Ukraińcy i w 121. minucie dopięli swego! Na kilkadziesiąt sekund przed końcem doliczonego czasu dośrodkował Zinczenko, a rezerwowy napastnik Artem Dowbyk uniknął spalonego i pokonał Robina Olsena. Drużyna Andrija Szewczenki oszalała ze szczęścia, a Szwedzi nie mieli już czasu i sił, by odrobić straty.

EURO 2020: Kiedy i gdzie oglądać mecze 1/4 finału ME?

W najlepszej ósemce UEFA EURO 2020 pozostały zatem Dania, Włochy, Czechy, Belgia, Hiszpania, Szwajcaria, Anglia oraz Ukraina. Ćwierćfinały tego szalonego turnieju odbędą się w weekend 2 i 3 lipca. Półfinały zaplanowane są na 6 i 7 lipca, a finał – na 11 lipca. Transmisje na żywo ze wszystkich meczów w TVP 1, TVP 2 i TVP Sport.

EURO 2020: Pary i terminarz 1/4 finału UEFA EURO 2020:

2 lipca, 18:00: SzwajcariaHiszpania (St. Petersburg)
2 lipca, 21:00: BelgiaWłochy (Monachium)
3 lipca, 18:00: CzechyDania (Baku)
3 lipca, 21:00: UkrainaAnglia (Rzym)

Na zdjęciu wyróżniającym: Harry Kane strzela drugiego gola w meczu Anglia – Niemcy na UEFA EURO 2020; foto: Marc Atkins / Getty Images Sport