Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020: Złoto w sztafecie 4×400 metrów, siatkarze gotowi na kluczowy ćwierćfinał

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Reprezentacja Polski w siatkówce z pierwszego miejsca awansowała do fazy pucharowej turnieju olimpijskiego na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Jej kolejnym rywalem będzie Francja. Polska może również cieszyć się z pierwszego złota na tych igrzyskach. Mistrzami olimpijskimi zostali biegacze i biegaczki w mieszanej w sztafecie 4×400 metrów!

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020, lekkoatletyka: Złota polska sztafeta 4×400 metrów!

Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Kajetan Duszyński – ta czwórka w piątek wygrała całe kwalifikacje sztafety 4×400 metrów, a czasem 3:10.44 pobiła rekord Europy. Potem trener Aleksander Matuszyński postanowił jednak zaryzykować i dokonał aż trzech zmian w składzie. W sobotnim finale Biało-Czerwoni pobiegli w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty- Ersetic i jeszcze raz Kajetan Duszyński.

Ryzyko się opłaciło. Polacy pobiegli genialnie i niespodziewanie zostali mistrzami olimpijskimi. Ich czas 3:09.87 to nowy rekord olimpijski tej młodej konkurencji. „Wczoraj płakałam, dzisiaj też. Myślę, że tak będą wyglądały najbliższe dni. To jest spełnienie marzeń każdego sportowca” – przyznała najbardziej utytułowana w tym gronie Święty-Ersetic. „To uczucie jest nie do opisania. W tych zawodach jest coś magicznego, co sprawia, że zdobycie na nich medalu czyni sportowca spełnionym” – dodał Duszyński, który niedawno cieszył się z pierwszego tytułu mistrza Polski, a teraz jest już mistrzem olimpijskim.

Niestety w dekoracji na podium stanąć nie mogli Kowaluk, Baumgart-Witan oraz Hołub-Kowalik, czyli ci, którzy wywalczyli awans do finału. Na szczęście oni także – tyle że dzień później – odebrali swoje złote medale.

Do finałów w swoich konkurencjach awansowali również Patryk Dobek (bieg na 800 metrów), Piotr Lisek (skok o tyczce), Anita Włodarczyk, Malwina Kopron i Joanna Fiodorow (rzut młotem) oraz Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek (rzut młotem). Włodarczyk do awansu z pierwszego miejsca wystarczył jeden rzut. Wynik 76,99 m to najlepsza odległość w historii eliminacji wszystkich międzynarodowych imprez!

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020, lekkoatletyka: Rekord świata w trójskoku, podwójne złoto skoczków wzwyż

W Tokio wiele dzieje się też w dyscyplinach, w których nie startują Polacy. Mistrzami olimpijskimi w sprincie zostali Jamajka Elaine Thompson (całe podium należało do reprezentantek Jamajki) i Włoch Lamont Marcell Jacobs. Niedziela należała do Włochów, bo złoto w skoku wzwyż zdobył Gianmarco Tamberi. W niesamowitych okolicznościach podzielił się nim z Katarczykiem Mutazem Essą Barshimem.

Fenomenalny wynik w trójskoku zanotowała Yulimar Rojas. Wenezuelka odległością 15,67 m pobiła 26-letni rekord świata w tej konkurencji o 17 cm! Dodatkowo została pierwszą mistrzynią olimpijską z tego południowoamerykańskiego kraju.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020, siatkówka: Mistrzowie świata zagrają w ćwierćfinale z Francją

Reprezentacja Polski w siatkówce na zakończenie rywalizacji grupowej w bardzo przekonującym stylu pokonała Kanadę 3:0 (25:15, 25:21, 25:16) i wygrała grupę A. W ćwierćfinale podopieczni Vitala Heynena zmierzą się z czwartą grupie B Francją. Spotkanie to odbędzie się we wtorek 3 sierpnia o godzinie 14:30 polskiego czasu. W razie awansu w półfinale mistrzowie świata skonfrontują siły z lepszym z pary Włochy – Argentyna.

Wtorek będzie pasjonującym dniem z polskiej perspektywy. Poza ćwierćfinałem siatkarzy będziemy też oglądać finał skoku o tyczce z udziałem Piotra Liska (godz. 12:20), finał rzutu młotem kobiet z Anitą Włodarczyk, Malwiną Kopron i Joanną Fiodorow (13:35), przełożone z powodu złej pogody wyścigi żeglarek Jolanty Ogar i Agnieszki Skrzypulec (5:05) oraz walkę o brązowy medal zapaśnika Tadeusza Michalika (ok. 13:00).

Z igrzyskami pożegnali się już polscy siatkarze plażowi. Grzegorz Fijałek oraz Michał Bryl w 1/8 finału przegrali z Włochami Nicolai/Lupo 0:2 (20:22, 18:21), a Piotr Kantor i Bartosz Łosiak odpadli w barażu o fazę pucharową po porażce z Hiszpanami Herrera/Collado 1:2 (29:31, 21:19, 7:15).

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020, tenis ziemny: Złoto dla Bencić i Zvereva

Turniej tenisa ziemnego w singlu wygrał Niemiec Alexander Zverev. Pogromca Novaka Djokovicia w finale z łatwością poradził sobie z Rosjaninem Karenem Chaczanowem 6:3, 6:1. W meczu o brąz Djoković przegrał z Hiszpanem Pablo Carreno-Bustą 4:6, 7:6 (8-6), 3:6.

Wśród pań najlepsza okazała się Szwajcarka Belinda Bencić. W meczu o złoto pokonała Czeszkę Marketę Vondrousovą 7:5, 2:6, 6:3. Czechy zdobyły za to złoto w deblu kobiet. Barbora Krejcikova oraz Katerina Siniakova wygrały z Bencić i Viktoriją Golubić 7:5, 6:1.

W deblu mężczyzn doszło do chorwackiego finału. Nikola Mektić i Mate Pavić wygrali z rodakami Marinem Ciliciem i Ivanem Dodigiem 6:4, 3:6, 10-6. Finał miksta był z kolei sprawą wewnątrz-rosyjską. Anastazja Pawluczenkowa i Andriej Rublow po bardzo wyrównanym meczu pokonali Jelenę Wiesninę i Aslana Karacewa 6:3, 6:7 (5-7), 13-11.

Na zdjęciu wyróżniającym: Złota sztafeta mieszana 4×400 m w składzie Natalia Kaczmarek, Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszynski podczas ceremonii medalowej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio; foto: Ryan Pierse / Getty Images