Strona główna > INNE SPORTY > Kolarstwo: Michał Kwiatkowski wygrał 18. etap Tour de France!

Kolarstwo: Michał Kwiatkowski wygrał 18. etap Tour de France!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wielki sukces Michała Kwiatkowskiego! Zawodnik grupy Ineos Grenadiers wygrał osiemnasty, górski etap Tour de France – najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego. Jest dopiero czwartym Polakiem, który tego dokonał.

Na 18. etapie tegorocznego Tour de France kolarze mieli do pokonania 175 kilometrów przez Alpy z Meribel do La Roche-sur-Foron. Michał Kwiatkowski szybko odjechał peletonowi wraz z ok. trzydziestoma innymi kolarzami. Z czasem, po dwóch stromych podjazdach w ucieczce pozostali już tylko dwaj najmocniejsi: Polak i jego kolega z grupy Ineos, Richard Carapaz.

Na finisz dojechali razem, ale zachowali niezwykłą jedność. Do mety dojechali trzymając się za ręce. O centymetry wygrał Kwiatkowski. Taka musiała być decyzja zespołu, bo Carapaz od razu pogratulował koledze. Ekwadorczyk już wcześniej odniósł duży sukces – wygrał drugą premię górską, dzięki czemu objął prowadzenie w klasyfikacji górali.

„Nawet nie jestem w stanie wyrazić, jak bardzo jestem wdzięczny zespołowi i Richardowi, za to, że umożliwił mi wygrać. Miałem w swoim życiu piękne momenty, ale to jest nowe i niesamowite doświadczenie. Obaj z Richardem naprawdę cieszyliśmy się ostatnimi kilometrami. To, co zrobił na końcu, było wielkie” – wyznał szczęśliwy „Kwiato”.

To jego pierwszy wygrany wyścig od dwóch lat, a dla Polski – szósty wygrany etap „Wielkiej Pętli” w historii. Trzykrotnie dokonał tego Rafał Majka, dwa razy – Zenon Jaskuła, a raz – Maciej Bodnar. W 2017 roku o sekundy wygrał „czasówkę” z… Kwiatkowskim.

W klasyfikacji generalnej nadal prowadzi Słoweniec Primoz Roglić (Jumbo-Visma), który utrzymał 57-sekundową przewagę nad rodakiem, Tadejem Pogačarem (Team Emirates) i 1:27 minuty nad Kolumbijczykiem Miguelem Angelem Lopezem (Astana). Kwiatkowski – mistrz świata z 2014 roku – w „generalce” zajmuje 29. miejsce.

Mogą Ci się spodobać
Angel Santos/unsplash.com
Filippo Ganna z dwoma niesamowitymi rekordami! Czy taki wynik da się przebić?
Murillo de Paula/unsplash.com
Jak dopasować model roweru do trybu życia?
Reuben/unsplash.com
Potężne kraksy i konfrontacje z kibicami – niecodzienne zdarzenia podczas prestiżowych wyścigów kolarskich
Akcesoria, które warto dokupić do roweru

Zostaw komentarz