Liga Narodów 2021: Świetny tydzień Polaków – Biało-Czerwoni na prowadzeniu!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Po pierwszej kolejce tegorocznej edycji Ligi Narodów FIVB polskim siatkarzom mogły towarzyszyć mieszane odczucia, ale miniony tydzień w wykonaniu naszych reprezentantów był już perfekcyjny! Ekipa dowodzona przez Vitala Heynena w świetnym stylu wygrała wszystkie trzy spotkania, dzięki czemu wysunęła się na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Tuż za Biało-Czerwonymi plasują się kolejno Brazylia, Francja oraz Rosja.

Polska – Australia 3:0 (25:16, 25:10, 25:12)

Czwartkowy pojedynek z typowaną do zajęcia ostatniego miejsca Australią od początku wydawał się być czystą formalnością. Siatkarze występujący z orzełkiem na piersi stanęli na wysokości zadania i rozbili zdecydowanie niżej notowanego rywala 3:0. Dość powiedzieć, że rywale z Antypodów zdołali uzbierać na przestrzeni całego meczu łącznie zaledwie 38 „oczek”! Najlepiej punktującym zawodnikiem okazał się atakujący Łukasz Kaczmarek (17 pkt).

Polska – USA 3:0 (25:17, 28:26, 25:17)

Większych problemów naszym reprezentantom nie sprawili również dzień później zajmujący względnie bezpieczne miejsce w środku tabeli Amerykanie. Rywalizacja ponownie zakończyła się już po trzech setach, a zadrżeć o wynik można było jedynie podczas drugiej odsłony, wygranej przez mistrzów świata na przewagi 28:26. Tym razem po stronie Biało-Czerwonych brylowali środkowi – Mateusz Bieniek oraz Jakub Kochanowski zdobyli w sumie aż 22 punkty.

Polska – Rosja 3:1 (21:25, 25:19, 25:19, 25:14)

Prawdziwy sprawdzian dla podopiecznych Vitala Heynena miał nadejść dopiero w starciu ze Sborną, która przed sobotnim meczem przegrała tylko raz. Spotkanie Polska – Rosja zapowiadało się bardzo emocjonująco, szczególnie że to Maksim Michajłow i spółka triumfowali w pierwszym secie. Początkowe niepowodzenie podziałało jednak na Polaków niczym płachta na byka. W kolejnej fazie pojedynku Biało-Czerwoni nie dali już rywalom najmniejszych szans, najpierw dwukrotnie wygrywając 25:19, a następnie deklasując Rosjan 25:14! Kapitalne zawody rozegrali zwłaszcza Maciej Muzaj (12 pkt) i Wilfredo Leon (25 pkt).

„Nie możemy polegać wyłącznie na zagrywce Wilfredo Leona i dziś tego nie zrobiliśmy. […] Trzy sety, które rozstrzygnęliśmy na swoją korzyść, wygraliśmy jednak dość wyraźnie. To jasny znak, że grała cała drużyna i to daje mi więcej satysfakcji niż jeden gracz w formie. Cieszę się z dyspozycji Leona, ale musi być w niej w czasie igrzysk. To jest ważniejsze” – podsumował starcie Polska vs Rosja trener Vital Heynen, cytowany przez serwis TVP Sport.

W międzyczasie pierwsze porażki zanotowali inni faworyci do ostatecznego triumfu w Lidze Narodów 2021 – Brazylia oraz Francja. Canarinhos zaskakująco łatwo ulegli podopiecznym Laurenta Tillie 0:3, ale następnego dnia Trójkolorowi sami musieli uznać wyższość Serbii (2:3). Potknięcia bezpośrednich rywali w połączeniu z niemal bezbłędną postawą w dotychczasowych spotkaniach pozwalają Polakom cieszyć się z pierwszego miejsca w tabeli.

Na zdjęciu wyróżniającym: reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn; foto: Krzysztof Porębski / Press Focus via Getty Images Sport