Ligi zagraniczne: Błysk geniuszu Lewandowskiego, czyste konto Fabiańskiego

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Robert Lewandowski zdobył w poniedziałek swojego 25. gola w trwającym sezonie Bundesligi, jednak tym razem polski snajper nie uratował Bayernu przed stratą punktów. Świeżo upieczony Klubowy Mistrz Świata sensacyjnie zremisował 3:3 na własnym stadionie z walczącą o utrzymanie Arminią Bielefeld. W Premier League pewne zwycięstwa odniosły natomiast stołeczne drużyny – West Ham United oraz Chelsea. Wysokie noty za swój występ przeciwko Sheffield United zebrał doświadczony golkiper Młotów, Łukasz Fabiański. „Kolejny znakomity mecz Polaka” – napisali angielscy dziennikarze.

Bundesliga: Arminia wykorzystała szansę, Lewandowski w pogoni za legendą

Kilkadziesiąt godzin po powrocie z KMŚ w Katarze, Bayern rozegrał spotkanie wieńczące 21. kolejkę Bundesligi. Jakże odmienne były jednak warunki atmosferyczne, w jakich piłkarze mistrza Niemiec musieli rywalizować z beniaminkiem z Bielefeld. Dość powiedzieć, że intensywne opady śniegu w pierwszej połowie zmusiły sędziego do wprowadzenia kilku przerw na częściowe odśnieżanie murawy! W takich okolicznościach zdecydowanie lepiej odnaleźli się podopieczni Uwe Neuhausa, którzy na przerwę schodzili z dwubramkowym prowadzeniem.

Po zmianie stron błyskawicznie do odrabiania strat ruszyli gospodarze, a gola kontaktowego zdobył niezawodny Robert Lewandowski. Najlepszy piłkarz świata kapitalnie przyjął futbolówkę na klatkę piersiową i efektownym strzałem z powietrza pokonał Stefana Ortegę.

Dobrze dysponowana tego dnia Arminia momentalnie odpowiedziała na trafienie „Lewego”, ponownie wykorzystując błędy w ustawieniu defensorów FCB. Rezerwowy Christian Gebauer rozbudził wówczas nadzieje kibiców Die Blauen na sprawienie wielkiej sensacji, ale ostatecznie Bawarczycy uchronili się przed trzecią ligową porażką w sezonie – najpierw do siatki wpakował piłkę głową Corentin Tolisso, a do remisu doprowadził fenomenalnym wolejem wyróżniający się w szeregach Die Roten lewy obrońca Alphonso Davies. W końcówce swoją szansę miał jeszcze Lewandowski, lecz minimalnie pomylił się z bliskiej odległości.

Media za Odrą potknięcie lidera uznały jedynie za wypadek przy pracy, zwracając uwagę na ogromne natężenie spotkań w krótkim czasie oraz absencje ważnych graczy (Thomas Müller, Leon Goretzka, Jerome Boateng), tym niemniej przewaga giganta z Monachium nad głównym kontrkandydatem z Lipska zmalała do pięciu „oczek”. W minioną sobotę ekipa Juliana Nagelsmanna pokonała 2:1 Augsburg z Rafałem Gikiewiczem między słupkami.

Niezawodny pozostaje natomiast RL9. Dla kapitana Biało-Czerwonych był to już 25 gol w obecnej kampanii ligowej i 30 we wszystkich rozgrywkach (z czego 10 w samym 2021 roku)! Historyczny rekord Gerda Müllera wciąż pozostaje w zasięgu 32-letniego napastnika.

Premier League: Chelsea wraca do czołowej czwórki, West Ham United z kolejnym zwycięstwem

Zakończona w poniedziałek 24. seria gier w angielskiej elicie okazała się nader udana dla kilku zespołów z Londynu. W niedzielę swoje mecze pewnie wygrały Arsenal (4:2 z Leeds) oraz Fulham (2:0 z Evertonem), zaś dzień później triumfowały Chelsea (2:0 z Newcastle United) i West Ham United. Piłkarze Davida Moyesa wygrali u siebie 3:0 z czerwoną latarnią ligi, Sheffield United, aczkolwiek nie był to spokojny wieczór dla Łukasza Fabiańskiego, który kilkakrotnie ratował Młoty przed stratą gola (aż 5 skutecznych interwencji). Znakomitą postawę polskiego bramkarza doceniły media na Wyspach, przyznając mu wysokie oceny za spotkanie na London Stadium. Dziennikarze serwisów WhoScored (8,12/10) oraz Evening Standard (9/10) wybrali nawet popularnego „Fabiana” najlepszym piłkarzem meczu!

„Imponujący na przedpolu w przecinaniu dośrodkowań w pierwszej połowie. Po przerwie ponownie poskromił napastników Sheffield Utd. Świetny, kiedy przeniósł ponad poprzeczkę uderzenie Davida McGoldricka” – uzasadniono w Evening Standard.

Dla Fabiańskiego było to już ósme czyste konto w tym sezonie Premier League, a dla jego West Hamu – szóste ligowe zwycięstwo w bieżącym roku. The Hammers znajdują się aktualnie na piątym miejscu w tabeli, z identycznym dorobkiem punktowym, co Chelsea (po 42 pkt). Niebiescy wygrali w poniedziałek z Newcastle United 2:0 po bramkach rezerwowego Oliviera Girouda oraz Timo Wernera. Za kadencji Thomasa Tuchela zespół ze Stamford Bridge rozstrzygnął na swoją korzyść aż 5 z 6 spotkań, tracąc w nich zaledwie jednego gola!

Na zdjęciu wyróżniającym: Robert Lewandowski; foto: Rufus46 / Wikipedia