PlusLiga: Sensacja w finale – Jastrzębski Węgiel pokonał ZAKSĘ!

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle niespodziewanie przegrała u siebie z Jastrzębskim Węglem 1:3 w pierwszym meczu finałowym sezonu 2020/21 PlusLigi. Bliżej brązowych medali są z kolei siatkarze VERVY Warszawa Orlen Paliwa, którzy po pięciosetowym boju pokonali Skrę Bełchatów.

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle bronią tytułu mistrza Polski sprzed dwóch lat (w zeszłym sezonie mistrza nie wyłoniono – przyp. red.) i przez fazę zasadniczą przeszli jak burza. Przegrali tylko trzy mecze i uzbierali 70 punktów – aż 14 więcej od drugiego w tabeli Jastrzębskiego Węgla. Oba te zespoły spotkały się również w finale play-offów.

Pierwsze starcie o złote medale rozegrano w Hali Widowiskowo-Sportowej Azoty. Zespół Nikoli Grbicia seta otwarcia wygrał bardzo przekonująco, ale potem już nic nie układało się po jego myśli. Źle dysponowanego atakującego gości Mohameda Al Hachdadiego zastąpił Jakub Bucki i to była kluczowa zmiana. Rozegranie urozmaicił Lukas Kampa, zaś skuteczność poprawili Yacine Louati i Tomasz Fornal (MVP).

ZAKSA nie miała patentu na niemal bezbłędnych Pomarańczowych i zasłużenie przegrała 1:3. W swoim pierwszym finale od 10 lat Jastrzębski Węgiel jest już o krok od mistrzostwa i przerwania krajowej dominacji kędzierzynian. Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw. Rewanż w najbliższą niedzielę o godz. 17:30.

Finał PlusLigi, pierwszy mecz:
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 1:3 (25:16, 23:25, 19:25, 21:25)

Wcześniej rozegrano mecz o trzecie miejsce i w nim też doszło do małej niespodzianki. PGE Skra Bełchatów poległa u siebie z VERVĄ Warszawa Orlen Paliwa 2:3. Spotkanie miało pasjonujący przebieg. Gospodarze dwukrotnie wychodzili na prowadzenie w setach, a ostatecznie o wygranej zadecydował bardzo długi tie-break. To był prawdziwy thriller!

Co ciekawe, zawodnicy Skry zdobyli 86 punktów (aż 28 Dušana Petkovicia i 23 Mikołaja Sawickiego) przy 63 VERVY, a mimo to przegrali. Drugi mecz w niedzielę o godz. 14:45 w Warszawie.

Pierwszy mecz o brązowy medal PlusLigi: PGE Skra Bełchatów – VERVA Warszawa Orlen Paliwa 2:3 (25:15, 20:25, 25:11, 19:25, 19:21)

Na zdjęciu wyróżniającym: siatkarze Jastrzębskiego Węgla powstrzymują atak Aleksandra Śliwki; foto: Piotr Sumara / PLS