WTA Rzym 2021: Iga Świątek rozbiła Pliskovą w finale. Wielki sukces Polki!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Iga Świątek wygrała trzeci turniej rangi WTA w karierze! 19-letnia Polka po sukcesach w Paryżu oraz Adelajdzie triumfowała w turnieju z cyklu WTA 1000 w Rzymie. W finale w spektakularnym stylu ograła Czeszkę Karolinę Pliskovą 6:0, 6:0!

„Rowerek” w finale – Iga Świątek królową Rzymu!

Iga Świątek w drodze do finału ograła kolejno Alison Riske, Madison Keys, Barborę Krejcikovą, Elinę Switolinę oraz Coco Gauff. Z powodu opadów deszczu jej ćwierćfinał ze Switoliną przełożono o dzień, ale nawet rozegranie dwóch spotkań jednego dnia nie stanowiło dla niej problemu. Z kolei w niedzielnym finale 19-latka wręcz rozgromiła rywalkę, wygrywając mecz bez straty gema! Na tym poziomie takie wyniki zdarzają się raz na kilkanaście lat. To był dopiero czwarty taki finał w XXI wieku.

Niedzielny pojedynek z Karoliną Pliskovą trwał zaledwie 45 minut. Pliskova zdobyła w nim raptem 13 punktów – to najmniejszy dorobek w historii WTA. Po meczu Polka wyznała, że przez ogromne skupienie nawet do końca nie znała wyniku! „Gdy trener powiedział mi, że było 6:0, 6:0, to spytałam: „Naprawdę? To nie jest pomyłka?”. Podczas przerw w grze wizualizowałam sobie za każdym razem, że zaczynam ten mecz od początku. Robiłam to na tyle dobrze, że nie wiedziałam, że pierwszego seta wygrałam bez straty gema” – wyznała Iga Świątek.

„Od początku czułam, że Karolina jest chyba trochę zdenerwowana. Chciałam z tego skorzystać i zagrać z takim nastawieniem tyle gemów, ile tylko dam radę. Dlatego na początku tak szybko się to toczyło” – opisała mistrzyni, która 31 maja skończy 20 lat. Teraz przed nią Roland Garros 2021. Według zagranicznych mediów jest jedną z wyraźnych faworytek do zwycięstwa na paryskiej mączce. Tym bardziej, że przecież broni tytułu.

Ranking WTA 2021: Iga Świątek pierwszy raz w TOP 10!

Triumf w turnieju Internazionali BNL d’Italia 2021 sprawił, że Iga Świątek awansowała do czołowej dziesiątki rankingu WTA. Przed turniejem w Rzymie zajmowała 15. miejsce, teraz jest 10. w światowym zestawieniu i 5. w rankingu WTA Race to Shenzhen przed finałami obecnego sezonu.

W turnieju mężczyzn ATP Rzym 2021 triumfował Rafael Nadal. Hiszpański mistrz gry na nawierzchni ziemnej w finale pokonał innego czempiona, Novaka Djokovicia (7:5, 1:6, 6:3). Co ciekawe, „Rafa” i Iga wspólnie wygrali też zeszłoroczny French Open. Dla Nadala to już 126. sukces w imprezie rangi ATP.

Na zdjęciu wyróżniającym: Iga Świątek z trofeum za zwycięstwo w turnieju Internazionali BNL d’Italia 2021; foto: Clive Brunskill / Getty Images Sport