Przyglądamy się ubraniom trekkingowym – na co zwracać uwagę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Cieplejsza pogoda nastraja do podjęcia nowych wyzwań i aktywności na świeżym powietrzu. Spośród szerokiej oferty sportów warto rozważyć trekking. Sprawdźmy, czym jest oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego wyposażenia, w tym odpowiednich ubrań.

Czym jest trekking?

Początek wiosny budzi w ludziach chęć do wyjścia na zewnątrz i przeżycia przygody. Ciepło promieni słońca na twarzy, delikatna zieleń liści i śpiew ptaków są tym, czego potrzebujemy po miesiącach zimna i śniegu. Jedną z popularnych form aktywności fizycznej na świeżym powietrzu jest trekking, czyli wędrowanie w trudnych warunkach terenowych. Można zadać sobie pytanie, czy trekking wymaga szczególnej kondycji fizycznej, przygotowania, wyposażenia oraz pieniędzy? Tak się składa, że trekking nie jest sportem zarezerwowanym dla wąskiej grupy osób i wcale nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Wszystko zależy od ukształtowania terenu. Zaawansowani wybiorą trudniejszy szlak, osobom prowadzącym do tej pory bierny styl życia zalecane są łatwiejsze ścieżki.

Jak się przygotować?

Najpierw musisz wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu oraz odległość, jaką chcesz pokonać, a także możliwe warunki pogodowe. Trekking wiąże się z biwakowaniem. To doskonała forma aktywności dla każdego, kto chce spędzić czas z dala od miasta i wygód. Trekking to fantastyczna okazja, by doświadczyć czegoś nowego. W tym celu dobrze się przygotować. Jeśli planujesz dłuższą wędrówkę, potrzebujesz namiotu i śpiwora, jak również kuchenkę turystyczną z plecakiem, w którym musi znaleźć się apteczka, latarka i scyzoryk. Osobną kwestię stawni ubiór oraz buty. Jak widać już po samym  ekwipunku, szykując się do kilkudniowego wędrowania, musisz zadbać o wygodę oraz odpowiednią ochronę dzięki wysokiej jakości ubrań – w końcu przyjdzie ci spać pod gwiazdami, przedzierać się przez ścieżki, mierzyć się z niespodziewanym wiatrem i opadami deszczu. Zatem czym powinny charakteryzować się twoje ubrania?

Na jakie ubranie zwrócić uwagę?

Wędrówki po lasach i górach wymagają zabezpieczenia. Przyjrzyj się bieliźnie termoaktywnej. To specjalistyczna odzież sportowa, dobrze znana zarówno miłośnikom siłowni, jak i amatorom aktywności na świeżym powietrzu. Bielizna termoaktywna chroni przed przemarznięciem, ponieważ składa się z dwóch warstw – pierwsza, przylegająca do skóry, zapewnia ciepło, druga zaś odprowadza pot na zewnątrz. Dzięki takiej technologii bielizna szybko wysycha, czym zapewnia optymalną temperaturę ciała. Na bieliznę termoaktywną możesz założyć ubrania trekkingowe w kolekcji sklepu Sportano.pl, na przykład ciepły polar lub bluzę, a na to trzecią warstwę, czyli kurtkę przeciwdeszczową. Jak widać, wybierając się na wędrówkę na łono natury, ubieraj się na cebulkę – to zawsze się sprawdzi.

Czym charakteryzuje się dobre ubranie trekkingowe?

Odzież trekkingowa musi dawać ci maksymalne poczucie komfortu. Niestety bawełna jest złym wyborem. W razie, gdyby zaczęło padać, bawełna nasiąknie wodą, stanie się ciężka i mokra, a kiedy zawieje wiatr, zrobi ci się zimno, stąd już łatwa droga do przeziębienia. Dlatego, uprawiając trekking, wybieraj materiały o wysokim stopniu oddychalności, trwałe, lekkie i elastyczne, a więc niekrępujące ruchów.

Jakie buty na trekking?

Pamiętajmy, że buty trekkingowe są projektowane z myślą o trudnych warunkach górskich. Wykluczamy buty sportowe, w których chodzimy po mieście. Buty turystyczne powinny przede wszystkim stabilizować staw skokowy, wykazywać się nieprzemakalnością (jeśli wybieramy się na trekking porze roku sprzyjającej opadom), w czasie upałów zaś pozwolić stopom oddychać. Buty z membraną na deszcz oraz bez membrany na upał znajdziemy na https://sportano.pl/obuwie-turystyczne-i-trekkingowe/buty-trekkingowe. Wysokość cholewki również ma znaczenie. Wyższa cholewka zalecana jest osobom dopiero nabierającym wprawy w górskiej turystyce, jak i osobom doświadczonym chcącym zdobywać wyższe partie gór. Niższa cholewka przeznaczona jest na wędrówki po równinach i przydaje się podczas wielogodzinnego marszu. Jak zatem widzimy, wybór butów zależy przede wszystkim od warunków pogodowych, podłoża oraz od naszego doświadczenia. 

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*