Chcesz wziąć udział w biathlonie? Przygotowania powinieneś rozpocząć już latem!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pomimo tego, co się uważa na temat biathlonu, lato jest doskonałym momentem, aby się do niego przygotować. Zawodowcy zwracają uwagę, jaką wagę ma m.in. okres wymiany, przygotowań oraz sprawdzania sprzętu. 

Biathlon rozpoczyna się zimą, nie znaczy to jednak, że do tego czasu należy wylegiwać się na kanapie. Odpowiednie przygotowania można, a wręcz powinno się rozpocząć jeszcze przed jesienią, do czego zachęca chociażby Joanna Badacz, prezes Polskiego Związku Biathlonu.

Krótki zarys biathlonu 

Dyscyplina ta zyskała sobie szczególne uznanie w Rosji, Skandynawii, Francji oraz we Włoszech. Najprościej rzecz ujmując, jest to dwubój łączący bieg narciarski oraz strzelectwo. Zawodnicy mają do przebycia dystans od kilku kilometrów do nawet 20 kilometrów, podczas trasy kilkakrotnie muszą zajmować stanowiska na strzelnicy. Choć sport ten jest utożsamiany przede wszystkim z porą zimową, to występuje także jego letnia odmiana – wtedy sportowcy poruszają się na nartach wyposażonych w kółka. 

Jaki trening dla biathlonistów?

W przypadku biathlonistów, jak podkreśla olimpijka Kamila Żuk, niemal każda aktywność fizyczna jest treningiem. Są jednak pewne dziedziny, które lepiej niż inne pomogą Ci przygotować się do turnieju. Zacznijmy od podstaw:

  • bieganie, 
  • siłownia, 
  • rower,
  • skakanka, 
  • gry zespołowe.

Ten zbiór ćwiczeń będzie punktem wyjścia. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że czynności te należy poszerzać o różne warianty. Przykładowo bieg powinien odbywać się w różnych temperaturach, ponieważ do strzelnicy w trakcie mistrzostw dobiegniesz zdyszany w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. 

Trasa rowerowa mogłaby się koncentrować na jazdach po terenach nierównych. Gry zespołowe także będą idealną aktywnością. Skakanka na rozgrzewkę, a także wyrabianie stawów to konieczność. Siłownia wymaga natomiast pewnej inwencji twórczej, sam musisz podjąć decyzję, które partie mięśni szczególnie chcesz rozwinąć. Radzimy jednak odstawić maszyny, a skupić się na sztandze, ciężarach itp. 

Zaleca się, aby treningi trwały około trzech godzin dziennie. Maksymalnie pięć, jeżeli są to ćwiczenia łączone np. z rowerem. 

Letni biathlon

Choć zasadniczo sezon turniejowy tej dyscypliny koncentruje się na porze zimowej, to już dawno wynaleziono coś takiego jak nartorolki. Dzięki nim możesz regularnie trenować, by nie wyjść z wprawy. Kiedy więc powrócisz na narty i śnieżne zaspy, będzie o wiele łatwiej wystartować w turniejach.

Stworzone są do tego całe przestrzenie treningowe, pola turniejowe itd. W sierpniu organizowane są nawet mistrzostwa GKB w Biathlonie Letnim, w którym z pewnością powinno się wziąć udział. Przetestujesz wówczas nie tylko kondycję, ale także umiejętności strzeleckie.

Przy okazji przetestujesz swój sprzęt, poznasz kilka nowinek i będziesz cały czas na bieżąco.

Dobra dieta to podstawa

Biathlon to dyscyplina niezwykle wymagająca pod względem kondycji fizycznej. Dlatego poza wyczerpującym treningiem konieczne jest wdrożenie odpowiedniej diety. Najlepszym rozwiązaniem byłoby udać się do dietetyka, zasygnalizować dziedzinę sportu oraz poprosić o dietę wysokokaloryczną. 

Jeżeli jednak sam chciałbyś ułożyć sobie dietę, to zalecamy korzystanie m.in. z orzechów włoskich, które są wysokokaloryczne, poprawiają funkcjonowanie mózgu, a także wzmocnią organizm koktajlem witamin. Zalecamy także sporą ilość białka, która jest niezbędna do budowy mięśni – nieodpowiednia jego ilość może doprowadzić do katabolizmu mięśniowego.

Zdj. główne: Alex Lange/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*