10 unikalnych ciekawostek dotyczących Turnieju Czterech Skoczni

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Turniej Czterech Skoczni to niezwykle prestiżowa impreza o bogatej historii, a wielu skoczków i trenerów stawia ją nawet na równi z igrzyskami olimpijskimi. Oto 10 faktów na temat arcyważnego turnieju, które warto poznać.

1. Janne Ahonen – najwięcej zwycięstw

Największą liczbą zwycięstw w historii Turnieju Czterech Skoczni może pochwalić się fiński skoczek Janne Ahonen. Utytułowany zawodnik, który w maju skończy 45 lat, zdobywał złoto aż pięciokrotnie – w latach 1999, 2003, 2005, 2006 i 2008. Drugie miejsce zajmuje Niemiec Jens Weißflog z czterema zwycięstwami. Na podium nie zabrakło też reprezentanta Polski. Trzy wygrane sprawiają, że Kamil Stoch wraz z dwoma innymi skoczkami znajduje się na trzecim miejscu.

2. Austria, Niemcy i Finlandia, czyli wielka trójka

Jeśli chodzi zaś o nacje, które najwięcej razy wygrywały TCS, to zdecydowanie królują tutaj Austriacy, Niemcy i Finowie – reprezentanci każdego z tych krajów stawali na najwyższym stopniu podium aż 16-krotnie. Polacy z pięcioma zwycięstwami zajmują obecnie 5. lokatę.

3. Oni nie mieli sobie równych 

Sven Hannawald, Kamil Stoch i Ryōyū Kobayashi to jedyni zawodnicy, którzy byli w stanie wygrać wszystkie konkursy podczas tej samej edycji TCS. Niemiec zdeklasował wszystkich rywali w sezonie 2001/2002, natomiast Polak i Japończyk dokonali tego niedawno, bo kolejno w sezonach 2017/2018 i 2018/2019.

4. Adam Małysz – król przewagi

Adam Małysz wygrał TCS tylko raz, ale za to zrobił to w absolutnie najlepszym możliwym stylu! Legendarny polski skoczek dzięki fantastycznemu występowi w sezonie 2000/2001 może poszczycić się największą przewagą w historii całej imprezy, która wyniosła aż 104,4 pkt, co daje łączną odległość 58 metrów.

5. Przegrane bitwy, wygrana wojna 

Ośmiu zawodników udowodniło, że aby stanąć na najwyższym szczeblu podium, nie trzeba wygrać ani jednego z czterech konkursów – ostatecznie liczy się klasyfikacja generalna. Wśród z nich znalazł się m.in. wspomniany wcześniej Janne Ahonen.

6. Najwięcej wygranych konkursów

Mimo wszystko pojedyncze konkursy na TCS również warto wygrywać, a pod tym względem prym wiodą wspomniany Jens Weißflog oraz Norweg Bjørn Wirkola. Obaj panowie mają na koncie po 10 zwycięstw.

7. Odwołane zawody

O wyjątkowej randze Turnieju Czterech Skoczni świadczyć może fakt, że poszczególne konkursy prestiżowej imprezy zostały odwołane zaledwie dwukrotnie. Miało to miejsce 4 stycznia 2008 roku w Innsbrucku oraz 28 grudnia 2004 roku w Obersdofie. Każda z tych konkurencji została oczywiście rozegrana przy najbliższej możliwej okazji.

8. Historia idei TCS

Pierwszy pomysł na zorganizowanie noworocznego turnieju w skokach narciarskich padł w 1921 roku. Co ciekawe, inauguracyjna edycja Turnieju Czterech Skoczni odbyła się dopiero trzy dekady później, a więc w 1953 roku. Jak łatwo zatem obliczyć, owa impreza towarzyszy miłośnikom narciarskich zmagań od niemal 70 lat!

9. Iść z duchem czasu 

W ostatnim czasie podczas kolejnych edycji TCS testowane są różnego rodzaju nowatorskie rozwiązania. Warto wspomnieć tutaj m.in. o zastosowanych podczas 62. edycji ledowych belkach startowych czy wprowadzonych od 66. edycji szczegółowych analizach wyjścia skoczków z progu.

10. TCS 2021/2022 – niechlubny rekord Polaków

Niedawno zakończony Turniej Czterech Skoczni 2021/2022 okazał się najgorszym występem naszych reprezentantów w XXI wieku. Żaden z Polaków nie znalazł się nawet w czołowej dziesiątce, nie wspominając o walce o najwyższe lokaty.

Zdj. główne: Mathias Elle/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*