Szachowy boks – kontrowersyjna dyscyplina sportu, która cieszy się coraz większą popularnością

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szachowy boks, czyli połączenie walki bokserskiej z partiami szachowymi, to dyscyplina sportowa, która zyskuje coraz większy rozgłos. Dowiedzmy się, skąd wziął się szachoboks, a także, na czym polega.

Czym jest szachowy boks?

Szachowy boks, zwany czasem również szachoboksem, to niekonwencjonalna dyscyplina sportowa, która łączy w sobie kojarzącą się ze sprawnością fizyczną walkę bokserską i wymagające niebywałej sprawności umysłowej rozgrywki szachowe. W szachoboks obecnie bardzo często grywa się w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Indiach czy Rosji. Najsłynniejszym Polakiem, który niegdyś uprawiał szachoboks, jest Paweł Dziubiński.

Jest to jednak dyscyplina sportowa na tyle kontrowersyjna, że pomysł na nią można było ujrzeć po raz pierwszy w powieści graficznej z gatunku science fiction stworzonej w 1992 roku przez Francuza Enkiego Bilal. 11 lat po publikacji powieści „Zimny Równik” założono Światową Organizację Szachowego Boksu. Dumne motto tej organizacji świetnie oddaje ideę tej dyscypliny sportu i brzmi: „walki toczą się na ringu, wojny toczą się na planszy”. W 2003 roku odbyły się także pierwsze mistrzostwa świata w szachoboksie, a ich zwycięzcą został Iepe Rubingh, holenderski performer, który przyczynił się do rozpowszechnienia szachoboksu i stał się współzałożycielem Światowej Organizacji Szachowego Boksu.

Jakimi zasadami rządzi się szachowy boks?

Na pojedynki szachowego boksu składają się zarówno walki bokserskie, jak i gra w szachy. Każde starcie trwa 11 rund, z czego w ciągu 6 gra się w szachy, natomiast w 5 boksuje. Rundy nieparzyste, w których gra się w szachy, trwają po 4 minuty, a rundy parzyste, w których odbywają się walki bokserskie, trwają po 3 minuty. Każdy zawodnik dysponuje 12 minutami do wykorzystania na swoim zegarze szachowym. Pomiędzy rundami zawodnicy mają 1 minutę na odpoczynek, wtedy zdejmują lub zakładają rękawice bokserskie, a na ringu umieszcza się (bądź usuwa z niego) stolik, na którym znajduje się szachownica.

Przegrywa ten zawodnik, który postanowi się poddać, skończy mu się czas lub zostanie znokautowany czy zamatowany. W sytuacji patowej zwycięstwo przyznaje się zawodnikowi, który otrzymał więcej punktów za walkę. W przypadku gdy wynik obydwu zawodników jest równy, wygrywa osoba, która grała szachami koloru czarnego. Co ciekawe, gdy zawodnicy są w trakcie rozgrywki szachowej, mają założone słuchawki tłumiące dźwięki dobiegające z trybun.

Szachowy boks obecnie

Od pierwszych zawodów zorganizowanych w Berlinie w 2003 roku na całym świecie cyklicznie odbywają się różnorodne wydarzenia związane z szachoboksem, które wpływają na jego rozpoznawalność. Organizacje powiązane z tym ciekawym sportem są obecnie zarejestrowane w wielu krajach, takich jak Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Hiszpania czy Stany Zjednoczone. Mimo że niektórym sport ten wydaje się bardzo kontrowersyjny, to wielu ludzi dostrzega w nim szansę na wyrwanie się spod jarzma ról tradycyjnie narzucanych przez społeczeństwo – ma to miejsce przykładowo w Indiach, gdzie uprawiania szachoboksu podejmuje się coraz więcej młodych, biednych kobiet.

Warte uwagi jest niedawne wydarzenie Mogul Chessboxing Championship, które 11 grudnia 2022 roku zorganizował Ludwig Ahgren, znany YouTuber. Walki toczyli tam inni internetowi twórcy.

Zdj. główne: Eugene Chystiakov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*