Bekhandy, slajsy i smecze – minisłownik tenisowych zagrań

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sukcesy polskich tenisistów powodują zwiększone zainteresowanie tą dyscypliną. Jeśli planujesz zacząć swoją przygodę z oglądaniem lub grą w tenisa, to pewne zwroty musisz znać obudzony w środku nocy! 

Bekhend

To spolszczona wersja oryginalnego backhand. Należy do podstawowych uderzeń – bez opanowania go nie mamy czego szukać nawet w tenisie amatorskim – polega na trafieniu piłki zewnętrzną częścią rakiety i jest najczęściej wykorzystywany do gry z głębi kortu. W zależności od sposobu trzymania rakiety wyróżnia się bekhend jednoręczny i oburęczny.

Czop

Uderzenie zagrywane z piłki znajdującej się powyżej siatki mające na celu nadanie jej rotacji wstecznej.

Drajw 

Oryg. drive; stosowany, gdy piłka znajduje się na wysokości ramienia, wprawia ją w ruch obrotowy.

Drajw wolej 

Nieco zmodyfikowana wersja wspomnianego drajwa. Od oryginału różni ją to, że uderzamy piłkę bezpośrednio z powietrza, bez jej uprzedniego odbicia się od ziemi.

Dropszot 

Czyli drop-shot. Niezwykle sprytne zagranie stosowane przez graczy, którzy mają już nieco pojęcia o tenisowych uderzeniach. Polega na podcięciu piłki w taki sposób, by spadła jak najbliżej siatki przeciwnika, kompletnie go zaskakując.

Forhend

Kolejne uderzenie podstawowe. Forhend wykorzystujemy przede wszystkim do gry z głębi kortu, ale uderzamy piłkę wewnętrzną stroną rakiety. Właśnie od tego zagrania powinniśmy rozpocząć naszą przygodę z tenisem.

Kros

Wystarczy skojarzyć sobie to uderzenie z angielskim słówkiem cross i już można sobie wyobrazić, jak wygląda w praktyce. Kros polega na uderzeniu piłki po przekątnej kortu po całej jego długości.

Lob

Zagranie wykorzystywane do gry defensywnej. Dzięki uderzeniu piłki wysokim łukiem zyskujemy niezbędny czas na przygotowanie się do obrony i jesteśmy w stanie uspokoić grę.

Lob liftowany

Wariant klasycznego loba – tutaj nadajemy piłce rotację awansującą, co świetnie sprawdza się w grze ofensywnej.

Minięcie

Zagranicznej publiczności znane jako passing shot. To zagranie mające na celu minięcie przeciwnika znajdującego się pod siatką.

Odwrotny forhend 

Uderzenie, które może z powodzeniem zaskoczyć przeciwnika. Run-around forehand polega na uderzeniu forhendem piłki, która została posłana na stronę bekhendową, zwykle na przeciwną stronę kortu.

Półwolej 

Uderzenie najczęściej stosowane tuż przy siatce, polega na zagraniu piłki bezpośrednio po jej zetknięciu się z podłożem.

Return

Najprostsze hasło w naszym słowniku – to nic innego jak odegranie serwisu rywala.

Serwis 

Serwis stanowi w tenisie absolutną podstawę, bez której nie sposób przystąpić do gry. To uderzenie wykonuje się z dowolnego miejsca zza linii końcowej; uderzamy piłkę nad głową po przekątnej w wyznaczone do tego miejsce, czyli tzw. karo serwisowe.

Slajs

Uderzenie podcięte, dzięki któremu nadamy piłce rotację wsteczną lub wsteczno-boczną.

Smecz

Smecz polega na zbiciu piłki nad głową po nieudanym lobie przeciwnika – z technicznego punktu widzenia przypomina serwis.

Stop wolej

Trudne technicznie uderzenie polegające na zablokowaniu nadgarstkiem główki rakiety i w efekcie zamortyzowaniu uderzenia z woleja.

Topspin

Specjalność Rafaela Nadala. Topspin to ulubione uderzenie Hiszpana nadające piłce silnej rotacji awansującej.

Uderzenie kończące

Uderzenie, na które mamy nadzieję w każdej wymianie. Po tym zagraniu zdobywamy punkt, a przeciwnik nawet nie dotyka przy tym piłki.

Zdj. główne: Chino Rocha/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*