Czy bieganie to dobry sposób na powrót do kondycji po ciąży

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ciąża i połóg to czas, kiedy intensywne treningi fizyczne musimy sobie odpuścić. Zwłaszcza dla aktywnych kobiet brak ulubionego wysiłku może okazać się wyjątkowo trudny i będą one z niecierpliwością wyczekiwać dnia, kiedy znów włożą buty do biegania. Wiele młodych mam poszukuje też skutecznych i bezpiecznych sposobów na zrzucenie dodatkowych kilogramów, które zostały po ciąży. Czy w tej sytuacji warto wybrać jogging? Jak przygotować się do powrotu do sportu po tym wymagającym okresie?

Jaki czas po porodzie można wrócić do biegania?

Termin pierwszego po porodzie biegu zależy w dużym stopniu od tego, czy wcześniej biegałaś, czy też będzie to twoje pierwsze doświadczenie. Dla doświadczonych biegaczek odpowiednie mogą się okazać 3 miesiące, dla nowicjuszek – 4-5 miesięcy. Jeśli natomiast przeszłaś cesarskie cięcie, musisz oszczędzać się jeszcze trochę dłużej i poczekać ok. pół roku.

Czas rekonwalescencji wynika po pierwsze z konieczności zaleczenia wszystkich ran w ciele (a jest nią zarówno uraz krocza po porodzie naturalnym, jak i blizna po cesarce, a przede wszystkim miejsce, w którym znajdowało się łożysko). Dodatkowo nawet do 5. miesiąca od porodu działają hormony ciążowe, rozluźniające więzadła – bieganie może łatwiej doprowadzić do kontuzji.

Kolejna kwestia to okres, w jakim ma przypadać pierwszy trening. Do biegu zimą trzeba się nieco inaczej przygotować niż do biegu latem, przede wszystkim pod kątem odzieży. W chłodne miesiące nie możesz zapominać o dodatkowej warstwie termicznej, w upały powinnaś wybrać ubranie jak najlżejsze – sprawdź różne modele koszulek na https://attiq.net/49-koszulki.

Za szybki powrót do biegania po porodzie – jakie są konsekwencje?

Zwłaszcza kobiety ambitne i zdeterminowane mogą już po kilku tygodniach czuć nieodpartą potrzebę podjęcia aktywności fizycznej. Do 3. miesiąca po porodzie warto jednak wybierać lżejsze niż jogging sporty. Przez ostatnie miesiące twoje ciało dokonywało ogromnego wysiłku i należy mu się regeneracja.

Ze względu na rozluźnienie ścięgien, zbyt szybki powrót do biegu po ciąży może mieć konsekwencje bólowe, zwłaszcza w obrębie miednicy, spojenia łonowego, odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa czy kolan. To niestety nie wszystkie możliwe objawy. Do tych jeszcze mniej przyjemnych należą obniżenie narządów miednicy mniejszej aż do wypadania macicy, nietrzymanie moczu czy otwarcie się, a nawet pogłębienie gojących się ran.

Aktywność fizyczna po porodzie jest więc jak najbardziej wskazana, przy czym na pierwszy jogging warto po prostu poczekać nieco dłużej, wybierając tymczasem ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, najlepiej pod okiem trenera lub fizjoterapeuty.

Jak przygotować się do pierwszego biegu po ciąży?

Pierwszy bieg po ciąży to wielkie wydarzenie. Dziewczyny, które wcześniej biegały regularnie, nie mogą się już doczekać, a nowicjuszki obawiają się, czy podołają. Warto więc przede wszystkim dobrze się przygotować, aby nie dokładać sobie stresu.

Podstawa to odpowiednie ubranie, więc sprawdź damskie ciuchy do biegania w ofercie polskiego producenta ATTIQ i wybierz te dopasowane do aktualnych warunków pogodowych. To ważne zwłaszcza w przypadku mam, które biegały już wcześniej, ale w tych pierwszych miesiącach mogą potrzebować większych rozmiarów. Nie zapomnij też o akcesoriach – odblaskach (nie tylko podczas biegania wieczorami, ale przez cały dzień), ochronie głowy przed słońcem w lecie, ochronie gardła przed zimnymi powiewami wiatru jesienią. Chusteczki, telefon, klucze czy słuchawki, zabierz do biodrówki lub pasa, wygodniejszego niż plecak (https://attiq.net/86-pasy-biegowe).

A przede wszystkim pamiętaj, że nie biegasz po to, żeby coś sobie lub komuś udowadniać. Nie musisz od razu przebiec swojego stałego dystansu w identycznym czasie. Nie musisz w miesiąc wrócić do sylwetki sprzed porodu. Biegasz dla siebie, dla własnego dobrego samopoczucia. Nie pozwól, żeby walka o wyniki przesłoniła główny cel, jakim jest dopływ endorfin i poprawienie kondycji.

Bieganie z dzieckiem – głupia moda czy świetny sposób na trening?

Obecnie młode mamy dysponują możliwościami, które nie śniły się naszym babciom. Coraz częściej można spotkać kobiety biegające z dziećmi w wózku. Czy to dobry sposób na powrót do aktywności fizycznej, czy raczej kolejna moda? Czy jest to bezpieczne dla dziecka?

Dla biegaczki na urlopie macierzyńskim to prawdziwe zbawienie. Nie zawsze znajdzie się ktoś, kto przypilnuje malucha na czas treningu, a wózek biegowy rozwiązuje problem. Jest on bezpieczny dla dziecka, ponieważ został zaprojektowany właśnie z myślą o bieganiu z dzieckiem od 8. miesiąca życia.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*