Czy od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ubezpieczyciel wydał decyzję, która nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca? Nie martw się, możesz się od niej odwołać. Jak to zrobić? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – kiedy warto to zrobić?

Gdy otrzymałeś decyzję odnośnie wypłaty odszkodowania i uważasz, że przyznana kwota jest za niska, możesz się odwołać. Taki dokument można sporządzić samemu i przesłać do ubezpieczyciela, bez wychodzenia na drogę sądową. Dopiero po ewentualnym negatywnym rozpatrzeniu odwołania, sprawę możesz zgłosić do sądu. By uzyskać wyższe odszkodowanie, musisz mieć dobre argumenty. W tym celu warto zbierać stosowną dokumentację. W przypadku uszkodzenia auta i naprawie go przez mechanika należy zgłosić się do niego po kosztorys. Jest to najlepszy dowód na to, że przyznane przez ubezpieczyciela środki, nie są wystarczające, by pokryć koszty naprawy. Niestety  nie wszystkie odwołania są rozpatrywane pozytywnie. Niejednokrotnie odszkodowanie nie jest zasadne, gdyż np. poszkodowany przyczynił się do powstania szkody. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia określa tzw. wyłączenia, a więc sytuacje, w których uzyskanie odszkodowania nie będzie możliwe. Najczęściej będą to zdarzenia takie jak:

  • Powstanie szkody na skutek umyślnego działania poszkodowanego oraz innych osób pozostających z nim w jednym gospodarstwie domowym;
  • Powstanie szkody w wyniku bycia przez osobę prowadzącą auto w stanie nietrzeźwości, pod wpływem narkotyków czy innych środków odurzających;
  • Szkody powstały, gdy pojazd nie był dopuszczony do ruchu.

W zależności od ubezpieczalni lista wyłączeń może być inna. Koniecznie zapoznaj się z nią, zanim sporządzisz dokument. Znajdziesz je w swojej umowie z ubezpieczycielem.

Jak przygotować się do złożenia odwołania od decyzji ubezpieczyciela?

Zanim przystąpisz do tworzenia odwołania, przede wszystkim zweryfikuj czy twoja sytuacja nie jest zawarta w wyłączeniach od odszkodowania, a także czy rzeczywiście ci się ono należy. Zbierz niezbędną dokumentację, taką jak m.in. kosztorys od mechanika oraz opinię np. blacharza czy rzeczoznawcy. W odwołaniu możesz zawrzeć nie tylko np. listę części, jakie były niezbędne do wykonania naprawy wraz z ich cenami, ale także koszt robocizny. Jeśli oprócz uszkodzenia auta, miał też miejsce uszczerbek na zdrowiu, wówczas należy dołączyć kartę informacyjną z leczenia, opinię lekarza oraz koszt rehabilitacji. Przydatne może się okazać także skonsultowanie z prawnikiem. Ile masz czasu na odwołanie? Należy złożyć je w ciągu 3 lat. Niestety po tym czasie roszczenie się przedawnia. Wyjątkiem jest, gdy szkoda powstała w wyniku czynu niedozwolonego  i jest skutkiem przestępstwa. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na rozpatrzenie odwołania, jednak w przypadku skomplikowanych spraw, termin ten wydłuża się do 60 dni.

Jakie informacje powinno zawierać odwołanie i jak je złożyć?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela musi być konkretne i poparte rzetelnymi argumentami. Wzór można pobrać w internecie lub napisać samemu. By było ono kompletne, musi zawierać dane personalne poszkodowanego takie jak imię, nazwisko i adres, a także nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego. Niezbędnym elementem jest także numer polisy i numer sprawy oraz szkody. Po skompletowaniu danych należy uzasadnić odwołanie od decyzji i przygotować wyżej wspomnianą dokumentację od fachowców takich jak mechanik, blacharz czy lekarz. Warto powołać się także na podstawę prawną dotyczącą rozpatrywania reklamacji dostępną w internecie. Odwołanie możesz złożyć tradycyjnie, w placówce firmy ubezpieczeniowej, w której posiadasz polisę, na infolinii ubezpieczalni lub elektronicznie, np. mailem, jeśli ubezpieczyciel umożliwia taką opcję. Jeśli potrzebujesz więcej dodatkowych informacji na temat odwołania od decyzji ubezpieczyciela, możesz znaleźć je na stronie internetowej Najtaniejuagenta.pl (https://najtaniejuagenta.pl/odwolanie-od-decyzji-ubezpieczyciela/).

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*