Lekkoatletyka, Puchar Europy w rzutach: Maria Andrejczyk otarła się o rekord świata!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Maria Andrejczyk rzuciła oszczepem 71,40 m podczas weekendowego Pucharu Europy w rzutach w chorwackim Splicie. To najlepszy wynik na świecie w tym roku, lepszy od jej dotychczasowego rekordu Polski o ponad cztery metry. W historii tylko dwie zawodniczki rzucały dalej!

Maria Andrejczyk znów na ustach całego świata lekkiej atletyki

To był historyczny dzień w karierze 25-letniej Marii Andrejczyk. Dotychczas najgłośniej było o niej w 2016 roku, kiedy to w eliminacjach konkursu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro ustanowiła rekord Polski wynikiem 67,11 m, a w finale zabrakło jej dwóch centymetrów do miejsca na podium.

Niecałe pięć lat później oszczepniczka w końcu poprawiła swój wynik. Już w pierwszej próbie w Splicie rzuciła 71,40 m. To nie tylko nowy rekord Polski, ale też najlepszy wynik na świecie od 10 lat! Dalej w historii rzucały tylko dwie zawodniczki. Do rekordu świata Czeszki Barbory Spotakovej zabrakło 88 cm.

Co ciekawe, w trzeciej próbie Andrejczyk rzuciła 69,68 m. Jest tym samym pierwszą oszczepniczką w historii, która w jednym konkursie dwa razy przekroczyła odległość 69,5 m.

„Nie spodziewałam się takiego rezultatu. Rzucałam dobrze na treningach w kwietniu. Wróciłam po kontuzjach i cieszę się każdym rzutem. Nie myślę o rekordzie świata. Myślę o ciężkiej pracy, która przede mną” – powiedziała po zawodach rekordzistka Polski.

Udane występy reprezentantów Polski w Splicie

Polska triumfowała w klasyfikacji medalowej Pucharu Europy w rzutach 2021, bo konkurs rzutu młotem kobiet wygrała też Malwina Kopron (72,82 m, najlepszy wynik w sezonie), a druga była Anita Włodarczyk (72,37 m). Dla mistrzyni olimpijskiej z Rio był to pierwszy występ na międzynarodowej imprezie po blisko trzech latach przerwy, którą poświęciła na leczenie kontuzji i treningi.

W kategorii U23 w rzucie młotem złoto wywalczyła Ewa Różańska, a srebro Dawid Piłat. Wśród seniorów dopiero czwarty był Paweł Fajdek.

Na zdjęciu wyróżniającym: Maria Andrejczyk; foto: Michał Laudy, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*