Letnie rowerowe szaleństwo

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Milowymi krokami zbliżają się wakacje. Czas odpoczynku i spotkań z naturą. Rower jest wymarzonym środkiem lokomocji na letnie wypady z rodziną i przyjaciółmi. Jazda jednośladem, to samo zdrowie. Aktywność fizyczna w trakcie rowerowych wypraw, wspomaga serce, płuca i korzystnie wpływa na cały organizm. W dodatku rower jest ekologiczny – nie emituje spalin i nie zanieczyszcza powietrza. Daje natomiast poczucie niczym nieskrępowanej wolności. Wybierz rower dla siebie i swojej rodziny. 

Rowery dla małych i dużych

Zakup roweru to inwestycja podobna do zakupu samochodu. Aby wybrać odpowiedni, który będzie służył nam przez lata, musimy zastanowić się przede wszystkim kto będzie nim jeździł i po jakiej nawierzchni. Do dojazdów do pracy wystarczy rower miejski. Może on mieć koszyk przy kierownicy, w którym umieścimy zakupy. Do  niedawna największą popularnością cieszyły się modele górskie. Dziś sytuacja trochę się zmieniła, ponieważ na rynku pojawiły się nowe jednoślady, przeznaczone do różnych zadań. Rowery crossowe, które są połączeniem roweru górskiego, trekkingowego i szosowego. Ich zaletą jest lekka konstrukcja, duże koła i cienkie opony. Rower trekkingowy przeznaczony jest dla miłośników wielodniowych wypraw, po niezbyt trudnym terenie. Pozycja, jaką zajmuje rowerzysta w czasie jazdy jest wygodniejsza, niż na rowerach typowo sportowych, jakimi są np. rowery szosowe. Konstrukcja tych ostatnich sprzyja bowiem rozwijaniu dużych prędkości na asfalcie. Jednoślady typu MTB, (skrót od angielskiej nazwy Mountain Terrain Bike) posłużą amatorom adrenaliny. Są to pojazdy niezwykle wytrzymałe, wyposażone w przerzutki i hamulce tarczowe. Dla najmłodszych rowerzystów przeznaczone są rowery dziecięce, które opiekun może kontrolować w czasie nauki jazdy. Już dwulatek jest w stanie przemieszczać się na rowerku biegowym, odpychając się w trakcie jazdy stopami od podłoża. 

Rowery górskie i crossowe

Są to najpopularniejsze modele jednośladów. Rower crossowy jest najbardziej wszechstronny i uniwersalne, ponieważ nadają się zarówno do jazdy po mieście, jak i na dłuższe wycieczki po niezbyt trudnym terenie. Rowery męskie tego typu mają klasyczne ramy, czasem z tzw. slopingiem. Oznacza to, że ich rury opadają pod dość dużym kątem. Rowery damskie tego typu, mają nieco obniżoną ramę, aby ułatwić wsiadanie i zsiadanie. Crossy są wykonane z lekkiego materiału, przeważnie aluminium. Mają koła zazwyczaj o średnicy 28 cali i takie bieżnikowanie opon, aby rower dał sobie radę na szosie, w lesie i na średnio utwardzonych drogach. Popularne „górale’ to rowery dla amatorów górskich bezdroży i trudnych terenów. Rower górski ma bardzo solidną konstrukcję, mocne opony z bieżnikowaniem, które umożliwia poruszanie się po wyboistym i trudnym podłożu. Zaopatrzone są również w solidne amortyzatory, co jest niezbędne przy pokonywaniu górskich tras. W czasie planowania górskiej wycieczki rowerem, trzeba zaopatrzyć się w akcesoria rowerowe, zapewniające bezpieczeństwo.

Rowery elektryczne

Dla seniorów i osób o nieco słabszej kondycji fizycznej, wymarzony rower to taki, który ma zamontowany elektryczny silnik. Do codziennej jazdy po mieście warto wybierać sprawdzone modele znanych producentów. Rower elektryczny nie jest tym samym co motorower. Aby silnik działał, należy przez cały czas pedałować. Jednak wymaga to o wiele mniejszego wysiłku niż w przypadku klasycznych jednośladów. Rowerem elektrycznym można rozwinąć prędkość do 25 km/h. Na rynku dostępne są rowery elektryczne ze wspomaganiem tylnego lub przedniego koła.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*