EURO 2020: Belgia – Włochy i Czechy – Dania w ćwierćfinałach. Obrońcy tytułu poza turniejem!

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Znamy pierwszych czterech ćwierćfinalistów UEFA EURO 2020. Do najlepszej ósemki Mistrzostw Europy awansowały Dania i Czechy oraz Włochy i Belgia. Z turniejem pożegnały się natomiast Walia, Holandia, Austria, a także broniąca tytułu Portugalia.

EURO 2020, Walia – Dania 0:4: Wysokie obroty Duńczyków

Reprezentacja Danii po fazie grupowej opuściła Kopenhagę, ale nie sprawiło to, że zaczęła gorzej grać. W meczu 1/8 finału EURO 2020 w Amsterdamie Duńczycy rozbili Walię aż 4:0. Dublet ustrzelił napastnik Kasper Dolberg, który zastępował kontuzjowanego Yussufa Poulsena, a w końcówce Walijczyków dobili jeszcze świetnie dysponowany wahadłowy Joakim Maehle i napastnik Martin Braithwaite.

„To jest kompletnie szalone! Właściwie nie potrafię opisać jak się czuję. To totalne szaleństwo. To surrealistyczne! Tutaj wszystko się dla mnie zaczęło. Móc grać ponownie na tym stadionie było czymś niesamowitym” – powiedział po spotkaniu Kasper Dolberg, który w przeszłości strzelał gole dla Ajaxu Amsterdam.

EURO 2020, Włochy – Austria 2:1: Pierwsza dogrywka i awans Squadra Azzurra

Trudną przeprawę na początek fazy pucharowej UEFA EURO 2020 miała reprezentacja Włoch, stawiana przez wielu w roli faworyta do końcowego zwycięstwa. Austria, która pierwszy raz w historii wyszła z grupy na Mistrzostwach Europy, przez 90 minut nie tylko dzielnie stawiała się Italii, ale w drugiej połowie meczu w Londynie była wręcz wyraźnie lepsza. Podopieczni Franco Fody zdobyli nawet gola w 65. minucie, ale sędzia anulował go, bo Marko Arnautović znajdował się na niewielkim spalonym.

Dogrywka należała jednak do Squadra Azzurra – włoscy piłkarze zachowali więcej sił, a Roberto Mancini trafił ze zmianami. Gole strzelili wprowadzeni z ławki Federico Chiesa (w 95. minucie) i Matteo Pessina (105.). Austriacy dalej zaciekle walczyli o wyrównanie i w 114. minucie gola kontaktowego wbił Sasa Kalajdzić. Wpuszczony z ławki wysoki napastnik VfB Stuttgart w trudnej sytuacji zdołał trafić głową po rzucie rożnym. To była pierwsza bramka stracona przez Włochów po 11 kolejnych meczach „na zero z tyłu”!

EURO 2020, Holandia – Czechy 0:2: Niespodzianka w Budapeszcie!

W niedzielę doszło do pierwszej dużej sensacji na EURO 2020. Faworyzowana reprezentacja Holandii odpadła po porażce 0:2 z Czechami. Oranje byli nieprzekonujący i przegrali zasłużenie, choć zadania na pewno nie ułatwiła im czerwona kartka, którą już w 55. minucie za zagranie ręką zobaczył Matthijs de Ligt.

Od tej pory Czechom grało się łatwiej. W 68. minucie, po dobrze rozegranym rzucie rożnym na 1:0 trafił Tomáš Holeš. W 80. minucie ten pomocnik znakomicie przedarł się pod pole karne i wystawił piłkę do Patrika Schicka, który zdobył piątą dla Czechów, a swoją czwartą bramkę na tych mistrzostwach. Na razie napastnik Bayeru Leverkusen jest liderem klasyfikacji strzelców. W ćwierćfinale Czesi zagrają w sobotę 3 lipca z Danią w Baku.

EURO 2020, Belgia – Portugalia 1:0: Do awansu wystarczył jeden celny strzał

Spotkanie Belgii – lidera rankingu FIFA – z broniącą mistrzostwa Europy Portugalią zapowiadało się na hit weekendu, ale spotkanie dwóch drużyn pełnych gwiazd rozczarowało. Belgowie oddali tylko jeden celny strzał – w 42. minucie bardzo ładną bramkę z dystansu zdobył Thorgan Hazard. To wystarczyło Czerwonym Diabłom do wywalczenia promocji do 1/4 finału. Potem ekipa Roberto Martineza głęboko i skutecznie się broniła.

Optyczna przewaga Portugalii na nic się zdała. Mimo wielu strzałów, piłkarze Fernando Santosa nie mieli naprawdę dobrych okazji do trafienia. „Mieliście szczęście. Dzisiaj piłka po prostu nie chciała wpaść” – mówił po meczu kapitan Portugalczyków, Cristiano Ronaldo do bramkarza Belgii, Thibauta Courtoisa, który był w tym spotkaniu w dobrej dyspozycji.

Poza kilkoma epizodami spotkanie rozgrywane na Estadio La Cartuja w Sewilli było raczej brzydkie, bo Portugalczycy dopuszczali się wielu fauli. Sędzia Felix Brych stracił kontrolę nad wydarzeniami i podjął wiele błędnych decyzji. Belgowie okupili awans kontuzjami Kevina De Bruyne oraz Edena Hazarda. W ćwierćfinale czekają już na nich rozpędzeni Włosi. Hitowe starcie odbędzie się 2 lipca w Monachium.

EURO 2020: Terminarz, kiedy i gdzie oglądać mecze 1/8 finału ME?

Dziś i jutro zostaną rozegrane pozostałe cztery mecze 1/8 finału UEFA EURO 2020. W poniedziałek o godzinie 18:00 Chorwacja zagra z Hiszpanią, a o 21:00 Francja ze Szwajcarią. We wtorek natomiast o godzinie 18:00 w europejskim klasyku Anglia zmierzy się z Niemcami na Wembley, a o 21:00 Szwecja z Ukrainą w Glasgow. Transmisje na żywo ze wszystkich meczów w TVP 1, TVP 2 i TVP Sport.

Na zdjęciu wyróżniającym: bracia Thorgan i Eden Hazard cieszą się z jedynego gola w meczu Belgia – Portugalia na UEFA EURO 2020; foto: Nico Vereecken / Photonews via Getty Images Sport