PlusLiga: Jastrzębski Węgiel nowym mistrzem Polski!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W niedzielne popołudnie poznaliśmy siatkarskiego mistrza Polski w sezonie 2020/21. W drugim spotkaniu finałowym Jastrzębski Węgiel pokonał faworyzowaną ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1 i zwyciężył w całym dwumeczu. Dla górniczego klubu to pierwsze złoto od 2004 roku!

W pierwszym meczu w Kędzierzynie-Koźlu Jastrzębski Węgiel również wygrał 3:1. Mimo wszystko, w rewanżu u siebie nie był faworytem. ZAKSA w sezonie zasadniczym przegrała bowiem tylko trzy mecze, a w Jastrzębiu-Zdroju nie poległa od siedmiu lat. Aż do niedzieli…

Pierwszy set i początek drugiego należał do gości, ale potem zespół Andrei Gardiniego wyrównał stan rywalizacji dzięki dobrym zagrywkom Jakuba Buckiego (wybrany MVP) i skuteczności w ataku Tomasza Fornala.

Dwie kolejne partie były bardzo wyrównane, a końcówka to już klasyczna wojna nerwów. Nikola Grbić imał się różnych forteli – brał przerwy, wprowadzał zmiany, ale gospodarze do końca byli o punkt-dwa przed obrońcami tytułu. Dzięki dobrej grze na siatce wygrali decydującą partię i cały finał.

To dopiero drugi złoty medal w historii Jastrzębskiego. „Cieszę się, że to mamy, bo cały klub i to środowisko na to zasługiwały. Pokonaliśmy fenomenalną drużynę. Myślę, że może z pięć procent osób w Polsce obstawiało, że to my wyjdziemy zwycięsko z tego starcia” – ocenił Fornal w rozmowie z TVP Sport. „Z perspektywy całego sezonu to ZAKSA zasłużyła na mistrzostwo, ale na tym polega piękno sportu i piękno play-offów. Przed nimi jeszcze szansa na wspaniałe osiągnięcie w finale Ligi Mistrzów” – przypomniał.

Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (22:25, 25:19, 27:25, 25:23). Wynik całej rywalizacji: 2:0

Wciąż nie znamy natomiast brązowych medalistów PlusLigi w sezonie 2020/21. W drugim meczu o trzecie miejsce VERVA Warszawa Orlen Paliwa miała szansę zamknąć rywalizację po zwycięstwie w Bełchatowie, ale przegrała u siebie z PGE Skrą 1:3 (25:13, 21:25, 22:25, 23:25). Trzecie, decydujące starcie w środę w Hali „Energia” w Bełchatowie.

Na zdjęciu wyróżniającym: siatkarze Jastrzębskiego Węgla świętują tytuł mistrza Polski; foto: Piotr Sumara / PLS

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*