Polscy szczypiorniści zagrają w Mistrzostwach Świata dzięki „dzikiej karcie”!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rada Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej, stosując się do zaleceń Komitetu Wykonawczego IHF, zdecydowała o przyznaniu dwóch „dzikich kart” na przyszłoroczne mistrzostwa świata w piłce ręcznej, których gospodarzem będzie Egipt. W wąskim gronie szczęśliwców znalazła się także reprezentacja Polski!

Trwająca pandemia koronawirusa krzyżuje plany włodarzom wielu światowych federacji sportowych. Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) zmuszona była z tego powodu odwołać mecze eliminacji do Mistrzostw Świata 2021. W pierwszej fazie mundialowych kwalifikacji Biało-Czerwoni mieli zmierzyć się z Litwą, zaś po ewentualnym wyeliminowaniu kadry dowodzonej przez duet Mindaugas Andriuška – Almantas Savonis, rozegrać dwumecz z Białorusią, którego stawką byłby już bezpośredni awans na turniej finałowy organizowany w Egipcie. Ostatecznie reprezentacja Polski pojedzie na MŚ bez konieczności rywalizowania w starciach eliminacyjnych!

Jako kryterium przydzielania awansów na światowy czempionat EHF przyjęła tym razem rezultaty z ostatnich Mistrzostw Europy, podczas których nasza kadra odpadła już na etapie rundy wstępnej. Dzięki przyznaniu aż dwóch „dzikich kart” Polska wspólnie z Rosją znalazły się ostatecznie w gronie europejskich zespołów, które powalczą w przyszłym roku o tytuł handballowego mistrza globu (obok Austrii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Francji, Niemiec, Węgrów, Islandii, Norwegii, Portugalii, Hiszpanii, Słowenii oraz Szwecji).

„Bardzo się cieszymy, ale i tak najważniejsze dla nas na tę chwilę pozostają listopadowe mecze eliminacji ME 2022 ze Słowenią i Holandią. Potem tradycyjnie spotkamy się na zgrupowaniu w grudniu. Tylko że teraz będzie ono ukierunkowane bezpośrednio na mistrzostwa świata” – przyznał w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” asystent selekcjonera Bartosz Jurecki.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Oto 30 z 32 drużyn, które zobaczymy na Mistrzostwach Świata 2021 w Egipcie. Dwie pozostałe drużyny zostaną wyłonione na turniejach kwalifikacyjnych Ameryki Północnej i Karaibskiej Konfederacji Piłki Ręcznej oraz Południowej i Środkowoamerykańskiej Konfederacji Piłki Ręcznej. ▶️ Gospodarz: 🇪🇬 Egipt ▶️ Aktualny mistrz świata: 🇩🇰 Dania ▶️ Afryka: 🇩🇿 Algieria, 🇦🇴 Angola, 🇨🇻 Wyspy Zielonego Przylądka, 🇨🇬 DR Konga, 🇲🇦 Maroko, 🇹🇳 Tunezja ▶️ Azja: 🇧🇭 Bahrajn, 🇯🇵Japonia, 🇶🇦 Katar, 🇰🇷 Korea Południowa ▶️ Europa: 🇦🇹 Austria, 🇧🇾 Białoruś, 🇭🇷 Chorwacja, 🇨🇿 Czechy, 🇫🇷 Francja, 🇩🇪 Niemcy, 🇭🇺 Węgry, 🇮🇸 Islandia, 🇳🇴 Norwegia, 🇵🇹 Portugalia, 🇪🇸 Hiszpania, 🇸🇮 Słowenia, 🇸🇪 Szwecja ▶️ Ameryka Południowa i Środkowa: 🇦🇷 Argentyna, 🇧🇷 Brazylia, 🇺🇾 Urugwaj ▶️ Dzikie karty: 🇵🇱 Polska, 🇷🇺 Rosja #handballpolska #polska #pilkareczna #reczna #handball #bialoczerwoni #reprezentacja #piłkaręczna #ręczna #zprp #ihf #egypt2021

Post udostępniony przez ZPRP 🇵🇱 Polish Handball Fed (@handballpolska)

Podejmując korzystną dla Biało-Czerwonych decyzję, Rada Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej kierowała się najprawdopodobniej faktem, iż za 3 lata to właśnie Polska wspólnie ze Szwecją zorganizują turniej finałowy Mistrzostw Świata. Odmłodzona kadra Patryka Rombela będzie zatem mogła skonfrontować swoje siły z bardzo mocnymi rywalami już w styczniu przyszłego roku.

„Musimy regularnie mierzyć się z najlepszymi ekipami, by dalej się rozwijać. Mistrzostwa są idealną ku temu szansą, ogromnie się cieszę!” – powiedział trener Rombel dla oficjalnego portalu ZPRP.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*