Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Recepty elektroniczne już w roku 2020 zastąpiły tradycyjne recepty papierowe. Pacjenci bardzo często zastanawiają się, co takiego właściwie zyskali dzięki tej zamianie. Warto wiedzieć, jak duże znaczenie ma postępująca cyfryzacja dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów.
Telemedycyna szczególną popularność zyskała w dobie pandemii, kiedy dostęp do poszczególnych specjalistów był bardzo utrudniony. Pomimo tego że sytuacja epidemiologiczna już dawno się unormowała, mnóstwo pacjentów wciąż korzysta z jej dobrodziejstw. Lekarze telemedycynę wykorzystują do udzielania porad medycznych za pośrednictwem telefonu lub internetu. Mowa tutaj nie tylko o konsultacjach i podejmowaniu decyzji medycznych, ale także przepisywaniu potrzebnych leków oraz wystawianiu zwolnień.
Telemedycyna używana jest także przez administratorów szpitalnych – znacznie ułatwia koordynowanie opieki nad hospitalizowanymi chorymi. Programy telemedyczne wpływają na zwiększenie jakości świadczonych przez lekarzy usług.
Nie ma co ukrywać – z roku na rok coraz większa liczba pacjentów dostrzega, że telemedycyna stanowi bardzo wygodną formę komunikacji pomiędzy lekarzem a pacjentem. Dzięki dostępowi do specjalisty przez telefon lub internet, pacjenci nie muszą martwić się koniecznością wielomiesięcznego oczekiwania na potrzebną wizytę. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku niektórych dolegliwości czas ma bardzo duże znaczenie i taki okres oczekiwania jest zwyczajnie niedopuszczalny. Osoby, które decydują się na konsultacje zdalne za pośrednictwem dostępnych w internecie stron, mogą liczyć na to, że rozmowę z lekarzem odbędą jeszcze tego samego dnia.
Także i lekarze wskazują na mnóstwo zalet telemedycyny. Otóż, dzięki systemom informatycznym posiadają stały dostęp do informacji o danym pacjencie, co pozwala im trafnie diagnozować problem i w razie potrzeby przepisać niezbędne leki. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorych, które na stałe przyjmują te same medykamenty. Zwłaszcza dla nich umawianie wizyty w gabinecie lekarza za każdym razem, kiedy kończą bieżące opakowanie leku, stanowi sporą niedogodność.
Telemedycyna doskonale łączy się z e-receptą. Pacjenci mogą uzyskać możliwość wykupienia potrzebnych i leków bez konieczności wychodzenia z domu. Ogromną wygodą jest to, iż e-receptę mogą zrealizować w dowolnej aptece na terenie całego kraju – nie musi być to placówka stacjonarna. Dokument elektroniczny zrealizuje także apteka działająca online.
Osoby, które decydują się na konsultacje telemedyczne, często myślą, że na pewno uzyskają e-receptę na lek, o który proszą lekarza. Tymczasem to wyłącznie specjalista zadecyduje o tym, czy jego przepisanie jest zasadne. Portale umożliwiające konsultacje zdalne z różnego rodzaju specjalistami nie działają na zasadzie miejsc służących do zamawiania leków. Równie dobrze może zdarzyć się, że dany specjalista odmówi wystawienia dokumentu, jeśli uzna, że nie ma to głębszego sensu.
E-recepta to dokument w formie elektronicznej, który w 2021 roku niemal całkowicie zastąpił wystawiane do tej pory, tradycyjne recepty papierowe. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że zawiera dokładnie te same dane, co jej papierowy poprzednik, tyle że w wersji cyfrowej. W momencie, kiedy lekarz przepisuje pacjentowi dany lek, informacje o wystawionej e-recepcie natychmiast trafiają do elektronicznego systemu Ministerstwa Zdrowia. Pacjent zaś otrzymuje za pośrednictwem sms-a czterocyfrowy kod, który przedstawia farmaceucie w aptece. Dostęp do e-recepty równie dobrze może uzyskać za pośrednictwem maila, aplikacji mobilnej bądź też za swojego Internetowego Konta Pacjenta. Osoby, które nie posiadają dostępu do internetu, nie muszą się martwić. E-receptę otrzymają w formie papierowego wydruku z kodem kreskowym, z którym muszą udać się do lekarza.
Mnóstwo osób zastanawia się, dlaczego tak właściwie e-recepty uznawane są za rozwiązanie nowoczesne i innowacyjne. Otóż, farmaceuci jako główną ich zaletę wskazują wyeliminowanie problemów związanych z nieczytelnym, lekarskim pismem. Pacjenci nie muszą już obawiać się, że błędnie wystawiona recepta zmusi ich do ponownych odwiedzin w gabinecie lekarza. Można śmiało uznać, że e-recepty znacznie zwiększają bezpieczeństwo w środowisku opieki zdrowotnej, a także odciążają i tak zapracowanych lekarzy. Ten ostatni aspekt ma szczególne znaczenie w przypadku osób zamieszkałych na terenach wiejskich, gdzie dostęp do specjalistycznej opieki medycznej jest bardzo utrudniony.
Połączenie e-recepty oraz telemedycyny wiąże się z wieloma korzyściami dla każdego pacjenta. Na skorzystanie z tej opcji przede wszystkim jednak często decydują się:
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że erecepta online może okazać się szczególnie przydatnym rozwiązaniem w sytuacji awaryjnej. Pacjenci przebywający na wakacjach nie muszą martwić się koniecznością poszukiwania lekarza w swoim najbliższym otoczeniu – wystarczy, że skorzystają z usług strony umożliwiającej zdalne konsultacje, a natychmiast otrzymają potrzebną im pomoc medyczną i ewentualną receptę.
Z dobrodziejstw konsultacji zdalnych chętnie korzystają także kobiety, które potrzebują recepty na tak zwaną antykoncepcję awaryjną. Lekarz, na podstawie wypełnionego przez pacjentkę formularza, może wystawić receptę na tabletkę dzień po. Jest to sytuacja, w której czas ma przecież bardzo duże znaczenie – pacjentka receptę może otrzymać nawet kilkanaście minut po zakończeniu konsultacji.
Zdjęcie: materiał Klienta.