Sezon życia Adriana Meronka. Kim jest najlepszy polski golfista?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przed Adrianem Meronkiem, czyli autorem największego sukcesu w historii polskiego golfa, otwiera się droga ku coraz wyższym notowaniom w światowych rankingach. Co stoi za tak gigantycznym sukcesem naszego gracza?

Droga na szczyt

Powiedzmy sobie szczerze – niezależnie od tego, jak potoczą się dalsze losy Adriana Meronka, 27-letni zawodnik na zawsze zapisze się złotymi zgłoskami na kartach historii krajowego golfa. Polak może pochwalić się najlepszym wynikiem spośród reprezentantów naszego kraju w zeszłorocznym Alfred Dunhill Championships w RPA, gdzie wywalczył prestiżowy srebrny medal. Warto zaznaczyć, że do niedawna sama obecność polskiego golfisty na turnieju o takiej randze wydawała się być poza zasięgiem. 

Droga Meronka na szczyt nie zawsze była jednak usłana różami. Pierwsze sukcesy 27-latka na mniej prestiżowych zawodach przez wielu były w najlepszym wypadku traktowane z przymrużeniem oka, w najgorszym zaś – zwyczajnie bagatelizowane. Mimo to polski gracz konsekwentnie pracował nad poprawą własnych umiejętności, odpowiadając niedowiarkom w najlepszy możliwy sposób. Meronk właśnie zakończył najlepszy sezon w swojej karierze, a to jeszcze nie koniec progresu legendy (nie bójmy się tego słowa) polskiego golfa.

Geneza

Zamiłowanie do golfa Meronk odziedziczył po ojcu, który występował w Niemczech. Adrian urodził się nawet w Hamburgu, choć gdy miał 2 lata jego rodzina wróciła do ojczyzny. W młodości najlepszy polski golfista próbował swoich sił w rozmaitych dyscyplinach, ale to właśnie golf okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Największym przełomem w karierze Meronka okazało się przybycie do Toya Golf (jego ówczesnego klubu) walijskiego trenera Matthew Tippera, z którym medalista Alfred Dunhill Championship współpracuje zresztą do dziś. Po serii sukcesów na poziomie amatorskim i juniorskim Adrian otrzymał propozycję nie do odrzucenia i wyjechał za ocean w poszukiwaniu kolejnych zwycięstw.

Sezon życia

Gdy przed ponad rokiem Adrian Meronk znalazł się na drugim miejscu podium Alfred Dunhill Championship, stało się jasne, że mówimy nie tylko o zdecydowanie najlepszym polskim golfiście w historii, ale również o jednym z najlepszych zawodników na świecie.

27-latek potwierdził słuszność tej tezy w zakończonym już sezonie 2021 – na przestrzeni tego roku rywalizował w 22 turniejach European Tour, na których zaprezentował się na tyle dobrze, że otrzymał niepowtarzalną okazję debiutu w wielkoszlemowym US Open oraz na igrzyskach olimpijskich. Meronk zakończył sezon 2021 na bardzo wysokim 39. miejscu w rankingu pierwszej europejskiej ligi.

Adrian Meronk stanowi doskonały przykład dla młodych sportowców. Sam talent to za mało, bowiem trzeba go poprzeć również ciężką pracą i konsekwencją – innej drogi do sukcesu nie ma. Wszystko wskazuje na to, że raptem 27-letni gracz, który już teraz osiągnął najwięcej spośród polskich golfistów, nie powiedział ostatniego słowa i w dalszym ciągu będzie piął się w górę światowych rankingów.

Zdj. główne: Soheb Zaidi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*