Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Bycie kierowcą to nie tylko możliwość prowadzenia konkretnych pojazdów, ale też duża odpowiedzialność. Kierowca nie może się bowiem tłumaczyć, że nie zna jakichś przepisów i z tego powodu np. nie ma wykupionego OC lub też w jego pojeździe nie ma niezbędnego wyposażenia. O czym zatem powinien pamiętać każdy kierowca? Oto najważniejsze zagadnienia, o których nie można zapominać!
W Polsce konieczność posiadania ważnego ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) jest regulowane prawnie. Jeżeli posiadasz jakikolwiek samochód, to musi posiadać on ważną polisę. W przeciwnym wypadku, w razie kontroli będziesz musiał liczyć się z otrzymaniem mandatu. I to dość dużego, ponieważ kary za brak ważnego OC zaczynają się od 1200 zł (jeżeli ubezpieczenie wygasło do trzech dni wstecz). Natomiast w przypadku braku OC powyżej dwóch tygodni, mandat może wynosić nawet 6000 zł.
Zastanawiając się nad tym, jakie ubezpieczenie wybrać, warto porównać oferty różnych firm i ubezpieczycieli. Zakres OC jest bowiem zwykle bardzo podobny, a ceny potrafią być bardzo różne. Warto również mieć świadomość, że niektóre zawody mogą ubiegać się o zakup tańszego lub nieco bardziej rozszerzonego OC (obejmującego np. osoby trzecie). Takim zawodem jest m.in. zawód nauczyciela. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczeń OC dla nauczycieli.
Kolejną kwestią, o której powinien pamiętać każdy kierowca, jest to, że przepisy ruchu drogowego ulegają zmianom. Dlatego warto śledzić odpowiednie blogi, strony internetowe lub social media, poświęcone tematyce szeroko pojętej motoryzacji. Dzięki temu żadne ważne zmiany ci nie umkną i będziesz w stanie dostosowywać swoje zachowanie na drodze do obowiązujących przepisów.
Od czasu do czasu warto również odświeżyć sobie najważniejsze przepisy, szczególnie jeżeli nie jeździsz codziennie. Takie informacje powinny obejmować przede wszystkim limity prędkości na poszczególnych rodzajach dróg, zasady dotyczące pierwszeństwa (nie tylko w miejscach, w których o pierwszeństwie decydują znaki), a także przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu. Obecnie, do obowiązkowego wyposażenia samochodu zalicza się:
Warto mieć świadomość, że apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto wozić ze sobą apteczki! Nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy musieli pomóc komuś lub sobie.
A jeśli potrzebujesz więcej argumentów za tym, że jeżdżenie bez ważnej polisy po prostu się nie opłaca, to możesz zajrzeć na tę stronę – https://tusochaczew.pl/pl/666_artykuly-sponsorowane/64401_jazda-bez-oc-to-sie-nie-oplaca.html. Jeżeli natomiast chcesz dodatkowo ubezpieczyć swój samochód, rozważ zakup tzw. autocasco, czyli AC. Zakup AC pozwoli ci uzyskać środki na naprawę pojazdu, w przypadku zaistnienia jakichś niespodziewanych, negatywnych zdarzeń.
Każdy kierowca musi wiedzieć, jak rozpoznać sygnały świadczące o pojawieniu się jakiejś awarii lub usterki. Niepokojące dźwięki, zmiany w sposobie prowadzenia pojazdu, świecące się na desce rozdzielczej kontrolki – to tylko niektóre sygnały, mogące być wartościową informacją o pogarszającym się stanie technicznym samochodu.
Jednym z kroków, który pozwala na dbanie o stan techniczny samochodu, jest regularne dokonywanie przeglądów. Każdy kierowca jest zobowiązany do wykonania przeglądu technicznego raz do roku. Nie należy lekceważyć tego obowiązku nie tylko ze względu na ryzyko otrzymania mandatu, ale również ze względu na bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Właściciele samochodów powinni umieć je obsługiwać. Oczywiście, w sytuacji, w której pojazd ulegnie poważnej awarii, należy oddać go do mechanika. Istnieją jednak sytuacje, w których z powodzeniem można poradzić sobie samodzielnie. Dotyczy to m.in. wymieniania wycieraczek i żarówek (szczególnie w starszych samochodach, w których proces ten nie jest bardzo skomplikowany), pompowania i zmieniania kół, a także używania prostownika i odpalania samochodu. Istotna jest również umiejętność sprawdzenia napięcia akumulatora.
Dzięki posiadaniu odpowiedniej wiedzy i umiejętności będziesz w stanie czuć się bardziej komfortowo w samochodzie, ponieważ w razie wystąpienia ewentualnej drobnej usterki lub też konieczności zmienienia opony albo wymienienia wycieraczki, będziesz w stanie poradzić sobie samodzielnie. Na koniec warto dodać, że aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto od czasu do czasu sprawdzić, czy wszystko w samochodzie działa tak jak powinno. Szczególnie przed ruszeniem w dłuższą trasę.
Zdjęcie: materiał Klienta.