Hale sportowo-widowiskowe niejednokrotnie potrafią zrobić gigantyczne wrażenie na gościach, którzy je odwiedzają. Oto 10 najbardziej imponujących obiektów tego typu w naszym kraju!
Potężny obiekt otworzono w 2014 roku, ale projekt jego budowy został wybrany już sześć lat wcześniej. Do wymagającego procesu konstrukcji zaangażowano najlepszych specjalistów i dziś Tauron Arena może poszczycić się mianem największego obiektu sportowego w kraju nad Wisłą. Hala jest w stanie pomieścić 20 000 osób! Na terenie kompleksu poza zawodami w różnych dziedzinach odbywają się także wydarzenia kulturalne.
Obiekt, który zasłynął ze względu na częste zmiany nazwy – na początku miała być to Hala Podium, następnie Hala Gliwice, aż dotarliśmy do obecnej nazwy. Arena Gliwice może się pochwalić imponującą ścianką wspinaczkową, która jest najwyższa w Europie!
Pomieszczenia rozmieszczono na pięciu kondygnacjach, a cały obiekt otoczony jest fosą. Co ciekawe, Atlas Arenę zbudowano na planie koła. Na terenie hali regularnie organizowane są zawody sportowe, a także koncerty i inne występy artystyczne.
Hala umiejscowiona jest na granicy Gdańska i Sopotu, nieopodal Zatoki Gdańskiej. Maksymalna pojemność otwartego w 2010 roku obiektu wynosi 15 000 osób, a w jego wnętrzu odbywają się turnieje w różnych dyscyplinach, a także wystawy czy sympozja.
Popularny Spodek na przestrzeni lat stał się znakiem rozpoznawczym Katowic. Hala została otworzona w 1971 roku, ale ciekawostkę stanowi fakt, że pierwsze plany budowy pojawiły się ponad 15 lat wcześniej! Obiekt wyróżnia się nietuzinkowym kształtem przypominającym latający spodek. Stosunkowo niedawno, bowiem w latach 2009–2011, przeprowadzono generalny remont elewacji i unowocześnienie wnętrza.
Obiekt przeznaczony przede wszystkim do gry w siatkówkę. Hala Sportowa Częstochowa spełnia wymagania stawiane przez organizacje FIVB i FIBA, dzięki czemu z powodzeniem jest użytkowana przez sześciokrotnego mistrza Polski, AZS Częstochowa.
Łódź Hala Sportowa MOSiR otworzona w 1957 roku to jeden z pierwszych obiektów tego typu w Polsce. O długowieczności hali najlepiej świadczy fakt, że do dziś jest zaliczana do ścisłej czołówki najlepszych kompleksów sportowo-widowiskowych w naszym kraju.
Obiekt może wzbudzić zainteresowanie przede wszystkim swoją nazwą, która wywodzi się od posągu Łuczniczki będącej symbolem Bydgoszczy. To jednak tylko jedna strona medalu – halę wybudowano bowiem w miejscu, gdzie dawniej znajdowały się tory łucznicze. Jak na obiekt tego typu przystało, kompleks jest areną zarówno zmagań sportowych, jak i występów artystycznych.
Arena Toruń jest obiektem wielofunkcyjnym, ale szczególny nacisk położono na lekkoatletykę – stąd bieżnie sześciotorowa i ośmiotorowa w hali głównej. Poza tym kompleks wyposażono w boisko wielofunkcyjne, ściankę wspinaczkową, salę przeznaczoną do sportów walki i siłownię.
Obiekt, który był pierwszą halą z lodowiskiem na Pomorzu i do dziś jako jedyny w Polsce posiada aż dwa kryte lodowiska. Otworzono go w 1972 roku, a w 2014 roku przeszedł gruntowny remont. Projekt budynku kształtem przypomina statek wśród morskich fal.
Zdj. główne: Markus Spiske/unsplash.com