Toruńska Motoarena perłą w koronie – najnowocześniejsze stadiony żużlowe w Polsce

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozgrywki żużlowe nieustannie znajdują nowych entuzjastów wśród polskich kibiców, co widać w coraz nowocześniejszej infrastrukturze. Prezentujemy najbardziej okazałe stadiony żużlowe w naszym kraju – jest z czego wybierać!

Toruńska Motoarena

Tak jak swego czasu świątynią futbolu było Camp Nou, tak miano najbardziej imponującego stadionu żużlowego na świecie przypada obecnie toruńskiej Motoarenie. Takie stwierdzenie może być w pewnym stopniu spowodowane patriotyczną dumą, ale jedna kwestia pozostaje niezaprzeczalna – na całym globie trudno znaleźć żużlowca, który nie marzyłby o rywalizacji na ultranowoczesnym torze w Toruniu.

Motoarena, której patronem jest znamienity zawodnik Marian Rose, może poszczycić się torem długim na 325 metrów i stadionem zdolnym pomieścić ponad 15 tys. widzów. Twórcy polskiego stadionu zadbali, by imponujący obiekt spełniał oczekiwania nie tylko zawodników, ale również kibiców, sędziów i dziennikarzy. Jeśli chodzi więc o dzieła rąk ludzkich, z których jako naród pozytywnie zakręcony na punkcie speedwaya możemy być dumni, to Motoarena z pewnością się do takowych zalicza!

Arena Częstochowa

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć miejsca również dla Areny Częstochowa, czyli stadionu o bogatej historii, która nierozerwalnie łączy się z miejscowym klubem żużlowym Włókniarzem Częstochowa. Poza tym nie sposób nie wspomnieć także o robiących wrażenie parametrach obiektu – wynosząca 359 metrów długość toru w połączeniu z najwyższej jakości oświetleniem 1700 luksów stanowią doskonałą odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie Arena Częstochowa uznawana jest za jeden z najwspanialszych obiektów w Polsce.

Mimo że stadion może pomieścić „zaledwie” 16 850 osób, to rekord frekwencji wynosi równe 35 000 widzów. Tak ogromnym zainteresowaniem cieszyły się drużynowe mistrzostwa Polski na Żużlu w 1974 roku rozgrywane pomiędzy wspomnianym Włókniarzem a drużyną Falubaz Zielona Góra.

Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim

Gorzów Wielkopolski przez wielu entuzjastów uznawany jest za stolicę polskiego żużla, a zatem musi móc pochwalić się obiektem potwierdzającym tak przychylną reputację. Stadion im. Edwarda Jancarza zdecydowanie spełnia oczekiwania zarówno samych zawodników, jak i tłumnie przybywających kibiców. Popularny „Jancarz” to nowoczesny stadion z torem o długości 329 metrów oraz pojemnością na poziomie 17 tys. widzów. Prawdopodobnie największe wrażenie robi jednak wysokie na 9 metrów wejście na obiekt, z czterema masztami flagowymi i reprezentatywnym napisem.

Moto Arena Łódź

Najmłodszy obiekt w naszym zestawieniu – Moto Arena Łódź została otworzona raptem kilka lat temu, pod koniec lipca 2018 roku. To właśnie dzięki swojej „świeżości” ten stadion odebrał zaszczytne miano najnowocześniejszego obiektu żużlowego na świecie toruńskiej Motoarenie.

W Łodzi wszystko zostało dopięte na ostatni guzik – 321-metrowy tor stanowi doskonałe miejsce żużlowych zmagań, a stadion może pomieścić ponad 10 tys. widzów. Pomimo że Motoarena w Toruniu wciąż uznawana jest za najpiękniejszy obiekt z żużlem w roli głównej w Polsce i na świecie, to od niespełna trzech lat ma godnego rywala w postaci Moto Areny Łódź.

Zdj. główne: mostafa rezaee/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*