69. TCS: Wielki triumf i rekord skoczni Kubackiego w Garmisch-Partenkirchen!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Polscy skoczkowie zdominowali noworoczny konkurs na skoczni Große Olympiaschanze! Rywali zdeklasował Dawid Kubacki, bijąc o pół metra dotychczasowy rekord skoczni, na trzecim miejscu uplasował się Piotr Żyła, a tuż za nim zawody ukończył Kamil Stoch. Na półmetku Turnieju Czterech Skoczni dwójka najwyżej notowanych podopiecznych Michala Doležala traci do lidera mniej niż 9 pkt.

Dobra forma reprezentantów Polski w serii próbnej przełożyła się na piątkowe zawody. Po pierwszej turze w czołowej piętnastce znalazło się bowiem aż pięciu naszych skoczków! Liderem długo pozostawał Dawid Kubacki (139 m), lecz na finiszu zdystansował go zamykający premierową część zmagań Halvor Egner Granerud (137 m). Świetne próby zaliczyli także Kamil Stoch (3. miejsce, 135 m), rewelacja ostatnich tygodni – Andrzej Stękała (6., 133,5 m), Piotr Żyła (8., 129,5 m), a także Klemens Murańka (15., 130,5 m). Zawiódł natomiast triumfator konkursu w Oberstdorfie, Karl Geiger, który po skoku na 131 metr zajmował dopiero 14. lokatę. Ostatecznie Niemiec zakończył zawody w Ga-Pa na niezłej 5. pozycji, ale w boju o triumf już się nie liczył.

Kwestię miejsc na podium rozstrzygnęli między sobą Granerud i trójka Polaków. Po świetnej próbie prowadzenie objął Żyła (137 m), jednak bohaterem całej rywalizacji został jego młodszy o 3 lata kolega z kadry, Kubacki. Świeżo upieczony tata małej Zuzanny w pięknym stylu pofrunął na 144 metr, ustanawiając nowy oficjalny rekord skoczni w Garmisch-Partenkirchen (poprzednie należały do Simona Ammanna i Mariusa Lindvika – obaj zaliczyli po 143,5 m). Norweskiego rywala popularny „Mustaf” wyprzedził w ostatecznym rozrachunku aż o 7,2 pkt. Żyła spadł z kolei na trzecią lokatę, tym niemniej był to jeden z jego najlepszych występów w tym sezonie Pucharu Świata, obok listopadowych zawodów w Ruce (2. miejsce) i grudniowych w Engelbergu (3.). Czwarty finiszował Stoch.

„Po Oberstdorfie rozmawiałem z trenerem. Mała sugestia poskutkowała tym, że w Garmisch-Partenkirchen skoki wyglądały zupełnie inaczej, czyli bardzo dobrze. Rekordowy skok? Do czegoś bym się przyczepił, choćby do lądowania, które mogło być troszeczkę lepsze – powiedział ambitny Kubacki dla portalu skijumping.pl.

Klasyfikacja generalna po dwóch z czterech konkursów TCS jest niezwykle wyrównana – w walce o najwyższy laur będzie liczyć się co najmniej czterech zawodników. Wśród nich znajduje się nasz eksportowy duet Kubacki & Stoch.

Z Górnej Bawarii skoczkowie przenoszą się teraz do Austrii, gdzie w najbliższą niedzielę będą rywalizować o punkty na skoczni Bergisel w Innsbrucku, a trzy dni później (6.01.2021) zakończą turniej konkursem w Bischofshofen. Duże szanse na obronę tytułu ma Dawid Kubacki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*