Znowu to zrobił i przeszedł do historii! Bartosz Zmarzlik mistrzem świata drugi raz z rzędu!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Historyczny wyczyn Bartosza Zmarzlika! Polak wygrał sobotnie Grand Prix w Toruniu i zapewnił sobie drugi z rzędu tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu.

Tak jak wcześniej w tym sezonie, na Grand Prix Torunia złożyły się dwa kolejne dni startów. W piątek Bartosz Zmarzlik był czwarty, ale i tak przybliżył się do tytułu mistrza świata, bo goniący go Fredrik Lindgren zajął szóste miejsce. Na pozycję wicelidera klasyfikacji generalnej awansował Tai Woffinden, a zawody – pierwszy raz w karierze – wygrał Australijczyk Max Fricke.

W sobotę decydujący okazał się bieg półfinałowy, do którego trafili Zmarzlik, Woffinden, Lindgren i Leon Madsen. Choć przypadł mu w udziale czwarty, najgorszy tor, to na drugim zakręcie wyszedł na drugie miejsce, przed Woffindenem, a jedynie za Lindgrenem. Taka kolejność na mecie zapewniła mu tytuł indywidualnego mistrza świata.

Z drugiego półfinału awansowali Artiom Łaguta i świetnie tego dnia jeżdżący Maciej Janowski. To on był faworytem ostatniego biegu, ale ten wieczór należał do Zmarzlika. Gorzowianin wygrał przed kolegą z reprezentacji Polski. Co ciekawe, na koniec potrzebny był dodatkowy bieg o to, kto zajmie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. W nim Woffinden okazał się lepszy od Lindgrena.

Najważniejsza informacja jest taka, że Bartosz Zmarzlik obronił mistrzostwo świata. Wcześniej tylko dwóch żużlowców w historii dokonało tej sztuki – to Tony Rickardsson (1998, 1999 oraz 2001, 2002) i Nicki Pedersen (2007, 2008). Jest też trzecim polskim mistrzem świata po Jerzym Szczakielu (1973) i Tomaszu Gollobie (2010).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*