Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce 2021: Polska obroniła tytuł w Chorzowie!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Polscy lekkoatleci w kapitalnym stylu obronili tytuł Drużynowych Mistrzów Europy! W imprezie rozgrywanej w ostatni weekend maja w Chorzowie Biało-Czerwoni wyprzedzili m.in. Włochów oraz Brytyjczyków.

DME w lekkoatletyce Chorzów 2021: Kapitalna forma polskich biegaczek

Dwa lata temu w Bydgoszczy Polska wygrała Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce przed Niemcami i Francją. W tym roku jednak eksperci plasowali nas mniej więcej w połowie stawki siedmiu uczestników, bo do Chorzowa nie pojechali m.in. Maria Andrejczyk, Adam Kszczot czy Piotr Lisek. Dla polskich atletów nie stanowiło to jednak problemu.

Po pierwszym dniu imprezy prowadzili Brytyjczycy z 95 punktami, natomiast Polska była druga (94,5). Znakomicie zaprezentowała się Pia Skrzyszowska, która wygrała bieg na 100 metrów, o 12 setnych poprawiając swój rekord życiowy (nowy czas – 11,25 s.). Dużo punktów dołożyła też Alicja Konieczek, zwyciężczyni biegu na 3000 metrów z przeszkodami (czas 9:35,63 – drugi w karierze).

W sobotę w swoich konkurencjach triumfowali też Natalia Kaczmarek (400 m, 51,36 sek. – drugi w karierze), Michał Haratyk (pchnięcie kulą, 21,24 m) i Norbert Kobielski (skok wzwyż, 2,24 m).

W czołowej trójce swoich konkurencji znaleźli się też: Malwina Kopron (rzut młotem), Marcin Krukowski (rzut oszczepem), sztafeta 4×100 metrów kobiet – na drugich miejscach oraz Angelika Sarna (800 m), Michał Rozmys (1500 m), Adrianna Szóstak (trójskok) – miejsca trzecie.

DME w lekkoatletyce Chorzów 2021: Tytuł zostaje w Polsce!

W niedzielę Polska kontynuowała zwycięski marsz. Dzień znakomicie rozpoczął Paweł Fajdek, który rzucił młotem na odległość 82,98. To najlepszy w tym roku wynik na świecie i rekord DME! Ponownie triumfowała też Pia Skrzyszowska. Tym razem wygrała bieg na 100 m, ale przez płotki (12,99). 20-letnia biegaczka potwierdziła, że jest w kapitalnej dyspozycji.

W skoku o tyczce najlepszy był Robert Sobera (5,65 m), w skoku wzwyż – Kamila Lićwinko (1,94), a w sztafecie 4×400 m konkurencję pewnie pokonały „Aniołki Matusińskiego” w składzie Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz, Justyna Święty-Ersetic i Natalia Kaczmarek (3:26,37 – najlepszy czas w tym roku w Europie).

Zwycięstwo Polski w klasyfikacji generalnej stało się faktem, gdy sztafeta 4×400 m zajęła trzecie miejsce w swoim biegu i utrzymała wypracowaną wcześniej przewagę nad Włochami oraz Wielką Brytanią.

Stadion Śląski w Chorzowie gospodarzem Mistrzostw Europy w lekkoatletyce 2028!

W niedzielę poznaliśmy jeszcze jedno bardzo ważne dla Polski rozstrzygnięcie. Europejska Federacja Lekkoatletyczna (European Athletics) poinformowała, że Mistrzostwa Europy w 2028 roku odbędą się właśnie na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Rok wcześniej, jako wydarzenie testowe, na tym obiekcie ponownie zorganizowane zostaną mniej prestiżowe Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Chorzowie 2021 – wyniki i klasyfikacja:

1. Polska  181,5 pkt
2. Włochy  179 pkt
3. Wielka Brytania  174 pkt
4. Niemcy  171 pkt
5. Hiszpania  167 pkt
6. Francja  140 pkt
7. Portugalia  97,5 pkt (spadek)


Na zdjęciu wyróżniającym: Reprezentacja Polski w lekkoatletyce; foto: Adam Nurkiewicz / Getty Images for European Athletics

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*