Drużynowy Puchar Świata na żużlu wróci w nowym wydaniu. Czy Polacy znów zdominują cały cykl?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W 2023 roku na Motoarenie w Toruniu będziemy świadkami wielkiego wydarzenia – po sześciu latach przerwy powróci bowiem Drużynowy Puchar Świata. Poprzednie edycje tego prestiżowego turnieju zostały zdecydowanie zdominowane przez Polaków. Czy tak samo będzie również w przyszłym roku?

Niespełna pół roku temu, w październiku 2021 roku, odbyła się konferencja prasowa z przedstawicielami nowego promotora cyklu Grand Prix – Discovery Sports Events. Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy wizję firmy na najbliższą dekadę, która zakłada wprowadzenie kilku istotnych zmian w światowym żużlu. Jedną z najważniejszych reform ma być powrót Drużynowego Pucharu Świata, którego ostatnią edycję rozegrano w 2017 roku. Turniej zaplanowano na rok 2023, a areną zmagań będzie ultranowoczesna Motoarena w Toruniu. Czy entuzjaści speedwaya mogli prosić o coś więcej?

Drużynowy Puchar Świata – historia

Drużynowy Puchar Świata to cykl zawodów żużlowych organizowany przez jakiś czas jako kontynuacja drużynowych mistrzostw świata. Dotychczasowe edycje turnieju rozgrywane były w latach 2001–2017 na terenie różnych państw. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że złotymi zgłoskami w historii pucharu zdążyli zapisać się Polacy. Dość powiedzieć, że podczas 17 edycji nasi żużlowcy triumfowali aż osiem razy! To najlepszy wynik spośród wszystkich uczestników turnieju. Niemal dwa razy mniej, bo „zaledwie” cztery razy zwyciężali jeszcze zawodnicy reprezentujący Danię, a po dwa złote medale trafiły na konta Australijczyków oraz Szwedów.

Drużynowy Puchar Świata 2023 – ważna zmiana 

Poprzednie odsłony Drużynowego Pucharu Świata odbywały się co roku. Cykl powróci teraz w nieco zaktualizowanej formule, dla odmiany będzie rozgrywany co trzy lata. Zredukowana liczba edycji z pewnością przyczyni się do wzrostu rangi zawodów. Wraz z upływem czasu przekonamy się zaś, jak ta decyzja wpłynie na poziom sportowy, który do tej pory każdorazowo stał na bardzo wysokim poziomie. Format turnieju prawdopodobnie nie ulegnie zmianie. Najlepsi żużlowcy na świecie zmierzą się ze sobą na terenie toruńskiej Motoareny w dniach 25–29 lipca.

Drużynowy Puchar Świata 2023 – Polacy znów górą?

Trudno ferować wyroki na 1,5 roku przed rozpoczęciem turnieju, ale na chwilę obecną wiele wskazuje na to, że w lipcu 2023 Polacy po raz kolejny będą liczyć się w walce o złoty medal Drużynowego Pucharu Świata. O dobrej formie biało-czerwonych świadczy choćby srebrny medal zeszłorocznego Speedway of Nations. Pomimo że do powrotu cyklu wciąż pozostaje mnóstwo czasu, to jednego możemy być w zasadzie pewni – Bartosz Zmarzlik i spółka zrobią wszystko, by w Toruniu powtórzyć wielki sukces z dwóch ostatnich edycji.

Zdj. główne: Taras Chernus/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*