Koniec dominacji Messiego i Ronaldo. Robert Lewandowski z kolejną nagrodą dla najlepszego piłkarza globu!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie minęło nawet dwa tygodnie od zwycięstwa Roberta Lewandowskiego w plebiscycie na Piłkarza Roku FIFA, a super snajper Bayernu Monachium otrzymał kolejne prestiżowe wyróżnienie. Na gali w Dubaju kapitan reprezentacji Polski odebrał nagrodę Globe Soccer Awards dla Najlepszego Piłkarza 2020 roku i ponownie wyprzedził dwójkę gigantów – Cristiano Ronaldo i Lionela Messiego.

Plebiscyt organizowany przez Europejski Związek Agentów Piłkarzy (EFAA) oraz Europejski Związek Klubów Piłkarskich (ECA) został na przestrzeni kończącej się dekady całkowicie zdominowany przez Cristiano Ronaldo, który efektowną statuetkę dla Piłkarza Roku odbierał aż sześciokrotnie, w tym nieprzerwanie od 2016 roku. Hegemonię genialnego Portugalczyka przerwał dopiero Robert Lewandowski, stając się drugim triumfatorem reprezentującym bawarski klub (przed siedmioma laty najlepszy był Franck Ribéry – przyp. red.). Gwiazdor Juventusu nie wyjechał wprawdzie ze „Złotego Miasta” z pustymi rękoma, wszak kapituła Globe Soccer Awards przyznała mu nobilitujący tytuł Najlepszego Piłkarza XX-lecia, jednak tego wieczoru największa uwaga była skierowana na ubranego w stylowy biały garnitur napastnika Bayernu. Wystarczy przypomnieć, że we wszystkich rozgrywkach w 2020 roku RL9 zdobył dla klubu i kadry aż 47 bramek, czyli o 3 więcej niż Ronaldo i bagatela 20 więcej niż Messi!

„To trofeum też bardzo wiele dla mnie znaczy. Dziękuję kolegom z boiska, trenerom i mojej rodzinie, która była wobec mnie bardzo cierpliwa. Dziękuję także mojemu tacie, który patrzy na mnie z góry. Marzenia się spełniają. Ja teraz marzę o pełnych stadionach, więc mam nadzieję, że wkrótce ludzie wrócą na trybuny. Dziękuję wszystkim za oddanie na mnie głosów” – powiedział tuż po ogłoszeniu werdyktu wzruszony Lewandowski.

Aktualny lider klasyfikacji strzelców Bundesligi (17 goli) zgarnął w tym roku wszystkie najważniejsze trofea drużynowe oraz indywidualne. 17 grudnia okazał się najlepszy w plebiscycie na Piłkarza Roku FIFA, a wcześniej otrzymał także nagrody UEFA Player of the Year, magazynu „FourFourTwo”, czy dziennika „The Guardian”. Z klubem wywalczył natomiast Ligę Mistrzów, Superpuchary Europy i Niemiec, DFB Pokal oraz mistrzostwo Niemiec.

Pozostałe wyróżnienia Global Soccer Awards 2020 trafiły m.in. do Hansa-Dietera Flicka (Trener Roku), Josepa Guardioli (Trener XX-lecia), Bayernu Monachium (Klub Roku), Realu Madryt (Klub XX-lecia), Jorge Mendesa (Piłkarski Agent XX-lecia), Ikera Casillasa i Gerarda Piqué (nagroda za całokształt kariery).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*