MŚ Oberstdorf 2021: Piotr Żyła mistrzem świata na skoczni normalnej!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Piotr Żyła mistrzem świata! Polak wygrał sobotni konkurs indywidualny na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w niemieckim Oberstdorfie. Drugie miejsce zajął Karl Geiger, a trzecie Anže Lanišek.

W 2019 roku w Seefeld mistrzostwo świata na skoczni normalnej – w zupełnie nienormalnych okolicznościach – zdobył Dawid Kubacki. Srebro wywalczył wtedy Kamil Stoch. Dwa lata później przyszedł czas na Piotra Żyłę. Skoczek z Wisły dotychczas miał na koncie cztery drużynowe medale MŚ i jeden indywidualny – brąz z Lahti z 2017 roku.

W sobotę w Oberstdorfie był najlepszy od początku do końca. W pierwszej serii oddał najdalszy skok w konkursie (105 metrów) i prowadził przed Słoweńcem Anže Laniškiem oraz Japończykiem Ryoyu Kobayashim. W drugiej wytrzymał presję i też skoczył znakomicie – 102,5 m dało mu złoty medal! Na drugi stopień podium wskoczył natomiast Niemiec Karl Geiger.

„Podszedłem do tego jak do dobrej imprezy. Pomyślałem sobie: co będzie, to będzie. Full gaz, idziemy do końca! I poszło! „Wyskładałem się” na rozbiegu, wyszedłem w górę. A potem widzę linię, mijam ją i myślę: nikogo za mną nie ma, no to wygrałem!” – opisywał barwnie Żyła w rozmowie z TVP Sport.

Dawid Kubacki zajął piąte miejsce. Wyprzedził go jeszcze lider Pucharu Świata, Norweg Halvor Egner Granerud. Kamil Stoch był dopiero 22, a stawkę finałowej serii zamknął 30. Andrzej Stękała.

W wieku 34 lat Piotr Żyła został najstarszym indywidualnym mistrzem świata w historii. „Perfekcyjny dzień! Jestem niezwykle szczęśliwy. Wszystko wyszło jak należy. Cały dzień grałem na gitarze, miałem dużo energii. Musiałem to wygrać!” – cieszył się podopieczny Michala Doležala.

Następnego dnia Żyła i Kubacki przystąpili do konkursu drużyn mieszanych. Razem z nimi Polskę reprezentowały Kamila Karpiel i Anna Twardosz. Biało-Czerwoni zajęli szóste miejsce. Wygrali Niemcy przed Norwegią i Austrią.

Na zdjęciu wyróżniającym: Piotr Żyła; foto Piotr Drabik / Flickr

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*