French Open 2021: Iga Świątek nie do zatrzymania! Polka kontynuuje rewelacyjną serię zwycięstw na kortach Rolanda Garrosa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Iga Świątek po efektownym, lecz bardzo zaciętym boju pokonała Ukrainkę Martę Kostiuk 6:3, 6:4 i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open 2021. Najlepsza polska tenisistka kontynuuje zatem fenomenalną serię zwycięstw na kortach ziemnych w Paryżu, która obecnie wynosi już 11 wygranych meczów z rzędu bez straty choćby jednego seta!

French Open 2021: Kapitalne widowisko i triumf Igi Świątek!

To była zdecydowanie najtrudniejsza przeprawa na dotychczasowej drodze Igi Świątek do obrony wielkoszlemowego tytułu w stolicy Francji. Ledwie 18-letnia Marta Kostiuk postawiła dziewiątej rakiecie świata niezwykle trudne warunki, aczkolwiek można było się tego spodziewać, bo już w poprzednich rundach French Open 2021 zaprezentowała świetny tenis i wyeliminowała dwie wyżej notowane rywalki: Garbiñe Muguruzę (WTA 13) oraz Saisai Zheng (WTA 57). W 1/16 finału w nieco ponad godzinę uporała się natomiast z Warwarą Graczową (WTA 88) i do konfrontacji z naszą reprezentantką także przystępowała bez straty seta.

Już na samym początku poniedziałkowego spotkania Kostiuk potwierdziła wysoką formę, zmuszając starszą o dwa lata rywalkę do wzniesienia się na swoje wyżyny. W trzecim gemie Ukrainka przełamała Igę Świątek, chociaż w poprzednim to samo mogła uczynić Polka, ale niewykorzystała dwóch break pointów. Atut własnego podania odzyskała jednak błyskawicznie, bo w czwartym gemie, który obfitował (podobnie zresztą jak cała pierwsza partia) w rewelacyjne, momentami wprost wirtuozerskie wymiany. Pochodząca z Kijowa zawodniczka miała później jeszcze trzy okazje na przełamanie, lecz w kluczowych fragmentach rywalizacji bezcenne okazało się opanowanie oraz turniejowe doświadczenie obrończyni tytułu. Od stanu 3:3 Świątek wygrała trzy kolejne wyrównane gemy, a seta zamknęła dopiero przy trzeciej szansie.

Drugą odsłonę pojedynku lepiej rozpoczęła faworytka bukmacherów, korzystając z chwilowej zadyszki i kilku błędów przeciwniczki. Przegranego gema przy własnym serwisie 18-latka odrobiła jednak po kilku minutach, choć najważniejsze akcje ponownie padły łupem Igi Świątek. Podopieczna Tomasza Sierzputowskiego do końca imponowała spokojem, a dodatkowo popisywała się genialnymi lobami i forhendami. Doskonała postawa Kostiuk w defensywie nie wystarczyła do pokonania warszawianki – najpierw dała się przełamać w siódmym gemie, a później nie potrafiła już odrobić strat, mimo ambitnej postawy na korcie. Trwające ponad półtorej godziny widowisko zakończyło się wybornym zagraniem Świątek, która wygrała cztery piłki z rzędu od stanu 0:30!

French Open 2021: Greczynka na drodze do półfinału

Triumf nad Martą Kostiuk jest dla Igi Świątek już jedenastym zwycięstwem z rzędu bez straty seta na kortach Rolanda Garrosa (fenomenalny bilans 22-0)! Polka kontynuuje również wspaniałą passę spotkań bez porażki (10), którą rozpoczęła jeszcze w połowie maja podczas wygranego turnieju WTA w Rzymie.

„Ćwierćfinał turnieju wielkoszlemowego to z pewnością nie jest codzienność – szczególnie, jeśli osiąga się go w obu konkurencjach, w których się startuje. Czuję się dumna z tego, co już mam. Czuję olbrzymią satysfakcję, zwłaszcza po tak trudnym meczu, jak ten z Martą. Jej obrona była niewiarygodna – rywalka pojawiała się przy piłce po prostu wszędzie! Musiałam szukać różnych rozwiązań, by zdobywać punkty i kończyć akcje. To było tym razem naprawdę skomplikowane” – podsumowała Iga Świątek w rozmowie z Bartoszem Gębiczem z „Przeglądu Sportowego”.

O awans do półfinału French Open 2021 Iga Świątek powalczy z Marią Sakkari (WTA 18). Do tej pory obie panie nie grały przeciwko sobie jeszcze ani razu. Premierowe starcie Świątek vs Sakkari odbędzie się w środę 9 czerwca, a transmisję na żywo przeprowadzi stacja Eurosport.

Na zdjęciu wyróżniającym: Iga Świątek; foto: Julian Finney / Getty Images Sport