Nieznane fakty z kariery Steffi Graf – jedynej zdobywczyni klasycznego Złotego Wielkiego Szlema

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Steffi Graf to tenisistka, która niewątpliwie zapisała się złotymi zgłoskami w historii swojej dyscypliny. Przedstawiamy ciekawostki z życia wybitnej zawodniczki, o których mogłeś nie wiedzieć!

Steffi Graf zawodową karierę rozpoczęła w wieku raptem 13 lat, w roku 1982. Na pierwszy sukces urodzona w niemieckim Mannheim tenisistka czekała niespełna dwa lata, zatriumfowała w pokazowym meczu tenisa podczas igrzysk olimpijskich w Los Angeles. Rok później Steffi znalazła się w półfinale wielkoszlemowego US Open, ale prawdziwym przełomem w świetnie zapowiadającej się karierze był dla niej rok 1987, kiedy to sięgnęła po zwycięstwo w French Open. Już wtedy można było przypuszczać, że Steffi Graf to nazwisko, które może pozostać w historii tenisa na zawsze.

Już wkrótce Niemka potwierdziła, że gigantyczny sukces na prestiżowym Roland Garros w żadnym wypadku nie był przypadkowy. W 1988 roku Graf została pierwszą tenisistką, która zdobyła wszystkie tytuły Wielkiego Szlema w pojedynkę, sięgając po tzw. Złotego Wielkiego Szlema. Warto zaznaczyć, że wyczyn legendarnej zawodniczki nie został powtórzony przez żadną z jej koleżanek po fachu aż do dziś. Kolejne lata to pasmo sukcesów. Gdy Graf kończyła swoją karierę w 1999 roku, mogła pochwalić się łącznie 107 tytułami singlowymi, w tym m.in. 6 triumfami w French Open, 7 tytułami Wimbledonu, 4 wygranymi w Australian Open czy 5 na USA Open. Tak pokaźny dorobek w połączeniu z wielowymiarowością i finezją sprawiły, że tenisistka stanowi dziś wzór do naśladowania dla każdej początkującej zawodniczki.

Steffi Graf – czy wiesz, że…

  • Ze względu na zabójczo skuteczne uderzenia forhendowe Steffi Graf doczekała się wśród miłośników tenisa przydomku „Fräulein Forehand”, co w tłumaczeniu na polski znaczy mniej więcej tyle, co „Panna Forhend”.
  • Dzięki rozpoznawalności w środowisku tenisa Steffi miała możliwość współpracy z firmami takimi jak Adidas, Opel czy Rexona.
  • W 2001 roku była już zawodniczka poślubiła innego wybitnego tenisistę – Andre Agassiego, który u szczytu kariery aż przez 101 tygodni przewodził w rankingu ATP w grze pojedynczej. Para ma razem dwoje dzieci – syna Jadena Gila i córkę Jaz.
  • W 1995 roku Steffi Graf uczestniczyła w skandalu finansowym. Władze Niemiec oskarżyły ją wtedy o uchylanie się od płacenia podatków, co miało mieć miejsce na wczesnym etapie jej kariery. W tamtym czasie odpowiedzialny za finanse Graf był jej ojciec Peter, który w efekcie został skazany na 45 miesięcy pozbawienia wolności. Mężczyzna wyszedł jednak z więzienia po 25 miesiącach, a Steffi zapłaciła rządowi grzywnę w wysokości 1,3 mln marek niemieckich, część funduszy przekazując również na cele charytatywne.
  • Steffi Graf jest zaangażowana w działalność charytatywną – założyła nawet swoją fundację o nazwie „Children for Tomorrow”. Organizacja ma na celu wdrażanie, a następnie rozwijanie projektów wspierających dzieci, które doznały traumy na skutek wojny lub innych czynników zewnętrznych
  • W 1991 roku ukończono budowę Młodzieżowego Centrum Tenisowego Steffi Graf w Lipsku.
  • Steffi Graf otrzymała wyróżnienia w postaci wprowadzenia do Międzynarodowej Galerii Sław i Niemieckiej Galerii Sław Sportu.
  • Steve Flink w swojej książce „The Greatest Tennis Matches of the Twentieth Century” określił ją mianem najlepszej tenisistki minionego wieku. Amerykański dziennikarz i historyk sportu z pewnością nie jest w swojej opinii odosobniony.

Zdj. główne: Valentin Balan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*