Kordynacja ruchowa

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wśród niezwykle istotnych, dla osób uprawiających sport, umiejętności znajduje się koordynacja ruchowa. To właśnie ta zdolność ułatwia utrzymanie równowagi i ma ścisły związek ze zręcznością i zwinnością. Odpowiednio rozwinięta pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.

Czym jest koordynacja ruchowa i dlaczego ma tak ważne znaczenie?

Koordynacją ruchową nazywamy umiejętność wykonywania danych ruchów lub ich sekwencji w odpowiednio ustalonym czasie. Wiąże się również z umiejętnością odpowiedniego reagowania ruchowego na niespodziewane sytuacje i utrzymywaniem równowagi. Ponadto koordynacja ruchowa tyczy się takich umiejętności, jak orientacja w przestrzeni, zręczność, pamięć ruchowa, szybkość reakcji i zwinność.

Największy rozwój koordynacji ruchowej ma miejsce u dzieci (8-12 lat), jednak praca nad nią możliwa jest w każdym wieku. Doskonalenie tej zdolności sprawia, że w ciele rozwija się odpowiedni instynkt ruchowy, który pomaga przykładowo w unikaniu kontuzji podczas uprawiania sportu. Nieodpowiednia koordynacja ruchowa wśród początkujących sportowców sprawia, że łatwo doznają fizycznych urazów. Jej dobre wyćwiczenie zapewnia znakomitą sprawność fizyczną. Jest jednym z kluczowych elementów dla osób chcących uprawiać dyscypliny sportowe. Wśród korzyści płynących z ćwiczenia koordynacji ruchowej wymienić można również rozwój siły mięśniowej, a także poprawę mobilności stawów.

Jak ćwiczyć koordynację ruchową?

Wśród sposobów na ćwiczenie koordynacji ruchowej wymienić można tak naprawdę większość aktywności fizycznych, takich jak sporty zespołowe – siatkówka, piłka nożna, czy koszykówka, ale też pływanie, taniec, gimnastyka, czy sporty walki. Istnieją również konkretne ćwiczenia fizyczne, wśród których wymienić można popularne skipy, chodzenie po równoważni, przewroty, czy jaskółkę. 

Chcąc trenować koordynację ruchową, niezwykle ważnym aspektem jest systematyczność. Na ćwiczenia koordynacyjne składają się głównie te same ruchy wykonywane wielokrotnie. Ćwiczenia powinno się dobierać odpowiednio stopniem trudności i złożoności. Mają one zapewnić doskonałość i precyzję wykonywanych ruchów, zatem warto stawiać sobie konkretne cele, które chcemy osiągnąć, i dopasowywać ćwiczenia właśnie względem nich.

Sprzęty przydatne podczas ćwiczeń koordynacji ruchowej

Wśród popularnych sprzętów, które umożliwiają wykonanie ćwiczeń kształtujących koordynację ruchową, znajduje się skakanka. Skoki na skakance można wykonywać na wiele różnych sposobów. Intensywność treningu z takim przyrządem jest bardzo łatwa do dostosowania dla każdej osoby. 

Kolejną propozycją sprzętu do różnego rodzaju ćwiczeń koordynacyjnych jest drabinka koordynacyjna. Jest ona niezastąpiona przy treningach koordynacji nóg. Ćwiczenia z drabinką koordynacyjną pozwalają również na poprawę szybkości. Jest to sprzęt, który często wykorzystywany jest na treningach piłkarskich, ale też w innych dyscyplinach sportowych, takich jak sporty wodne, a nawet sporty walki. 

W przypadku sportów walki warto wspomnieć o sprzęcie takim, jak gruszki czy piłki refleksowe. Umożliwiają one przede wszystkim ćwiczenie wyprowadzania celnych uderzeń, a także skuteczności uników. Przykładem może być DBX Refleks Bag – gruszka bokserska.

Fot. Lorenzo Fattò Offidani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*