Skoki narciarskie 2021, Letnie Grand Prix w Wiśle: Jakub Wolny i Dawid Kubacki najlepsi!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Polskie rządy w Wiśle! Jakub Wolny i Dawid Kubacki triumfowali w dwóch pierwszych konkursach letniego sezonu skoków narciarskich. Kadra Michala Doleżala dobrze poradziła sobie w Grand Prix w Wiśle bez kontuzjowanego Kamila Stocha.

Letnie Grand Prix w Wiśle 2021: Pierwszy triumf w karierze Jakuba Wolnego!

Dobrą formę biało-czerwonych zwiastowały już treningi oraz kwalifikacje, które wygrał Kamil Stoch. W sobotę rano pojawiła się jednak informacja o kontuzji stawu skokowego u 34-letniego skoczka z Wisły, którą Orzeł z Zębu sam potwierdził w mediach społecznościowych. „Przez kilka godzin walczyliśmy, żeby zmniejszyć obrzęk, ale się nie udało. Serce pęka, bo kibice na skoczni, a ja w hotelu” – napisał Stoch.

Absencja jednego jest jednak szansą dla innych, co w sobotę potwierdzili Polacy. Po pierwszej serii Jakub Wolny zajmował trzecie, a Dawid Kubacki piąte miejsce. „Odpalił” Jan Hoerl, który skoczył 130,5 metra i wyprzedzał Markusa Eisenbichlera.

Skok na 126,5 metra w drugiej serii dał Wolnemu zwycięstwo – pierwsze w karierze. Hoerla wyprzedził o 0,4 punktu. Na podium wskoczył też Kubacki (127 m w finałowej serii). Rozdzielił ich Hoerl. 13. miejsce zajął Piotr Żyła, 15. – Stefan Hula, 17. – Paweł Wąsek, 20. – Aleksander Zniszczoł, 21. – Maciej Kot, a 22. – Andrzej Stękała.

„To był dla mnie bardzo fajny konkurs. Wszystko ułożyło się po mojej myśli i na pewno zapamiętam go do końca życia. Mam nadzieję, że będę miał w tym sezonie jeszcze więcej powodów do radości” – powiedział szczęśliwy zwycięzca.

Letnie Grand Prix w Wiśle 2021: Niedzielna dominacja Kubackiego

Następnego dnia, w drugim konkursie indywidualnym LGP, znowu najlepszy był Polak. Tym razem wygrał Dawid Kubacki. Co ciekawe, w prologu, który zastąpił kwalifikacje, zajął dopiero 26. miejsce. Ale za to w konkursie „odpalił”. Skok na 128,5 metra dał mu prowadzenie po pierwszej serii. Trzecie miejsce zajmował Wolny.

Zmienne warunki wietrzne nie ułatwiały jednak sprawiedliwej rywalizacji. W pierwszej serii „poniosło” Manuela Fettnera, który doleciał aż na 137,5 metra, czym ustanowił nowy, letni rekord skoczni w Wiśle.

W finale wiatr jeszcze bardziej utrudniał zadanie – choćby Wolnemu, który skoczył tylko 121,5 m i zajął ostatecznie szóśte miejsce. Za to Kubacki zdołał oddać drugi skok na 128,5 m i potwierdził dominację w niedzielę. Jana Hoerla wyprzedził o 6,6 punktu, a Anze Laniska o 14,4.

11. miejsce zajął Hula, 15. – Kot, 20. – Wąsek, 24. – Żyła, a 26. – Zniszczoł. Cieszy, że tym razem wszyscy Polacy awansowali do drugiej serii.

„Warunki był dość zmienne. Ja zrobiłem to, co miałem w planie. Wydaje mi się, ze oba skoki były na wysokim poziomie. Kończę zawody na pierwszym miejscu, a poza tym zaraz zaczynam wakacje, wiec mogę tylko się cieszyć” – powiedział Kubacki, który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej LGP ex aequo z Hoerlem.

Letnie Grand Prix 2021: Kiedy i gdzie kolejny konkurs LGP?

Kolejny konkurs LGP 2021 odbędzie się 7 sierpnia w Courchevel. Rekordzistą francuskiej skoczni (K125) jest Kamil Stoch.

Foto wyróżniające: Fanmalysza, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*