Wilfredo Leon i Piotr Nowakowski w Drużynie Dekady w Europie!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) wybrała drużynę marzeń lat 2011-2020 na Starym Kontynencie. W najlepszej siódemce znalazło się aż dwóch reprezentantów Polski: Wilfredo Leon i Piotr Nowakowski!

Drużynę dekady wybrała kapituła ekspertów, w której zasiadł między innymi obecny selekcjoner reprezentacji Polski, Vital Heynen, ale też Philippe Blain, Andrea Zorzi, czy komentator James Fielden.

Wśród przyjmujących jury wybrało dwóch naturalizowanych Kubańczyków: reprezentanta Włoch Osmanego Juantorenę i posiadającego polski paszport Wilfredo Leona.

„Jakiś czas temu przeprowadziłem analizę statystyczną i liczby Wilfredo były znacznie lepsze od wyników innych zawodników, z którymi pracowałem przez 15 lat mojej kariery trenerskiej. Powiedziałem mu, że nie chodzi tu o wygląd, ani o to, jak mocno uderza, ale ogólnie jest najlepszym graczem świata. Dla mnie nie ma dyskusji, jako przyjmujący jest najlepszy. Myślę, że jeżeli przeprowadzimy taką debatę za dziesięć lat, znów się znajdzie w zestawieniu” – powiedział Heynen, który jest też trenerem Leona we włoskiej Perugii.

Wśród środkowych postawiono na Rosjanina Dmitrija Muserskiego, grającego od 2018 roku w japońskim Suntory Sunbirds, oraz Piotra Nowakowskiego (obecnie VERVA Warszawa ORLEN Paliwa).

„Wybrałem go, bo trzeba spojrzeć na to, co był w stanie wygrać, a został przecież mistrzem świata dwa razy z rzędu” – uzasadnił Zorzi.

„Kilka lat temu zapytałem polskich siatkarzy o to, kto jest najmądrzejszy w zespole i wszyscy wskazali na Piotra. Jest introwertykiem, nie mówi dużo, ale jest bardzo inteligentny i widać to po jego grze – zdradził Heynen.

Wyróżniono też dwóch Francuzów: na pozycji rozgrywającego Benjamina Toniuttiego, a na libero Jenię Grebennikova. Siódemkę marzeń uzupełnia rosyjski atakujący Zenita Kazań, Maksim Michajłow.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*