Gra w squasha – zasady i przydatny sprzęt

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na regularną grę w squasha decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego – ta dyscyplina sportu pozwala na spalenie znacznej ilości kalorii przy jednoczesnej dobrej zabawie. Korty do squasha możemy znaleźć w wielu miejscach, np. klubach fitness. Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji zetknąć się z tą dyscypliną sportu, przedstawiamy jej zasady oraz radzimy, jaki sprzęt może się przydać.

Czym jest squash?

Squash możemy porównać do tenisa, z tą różnicą, że zamiast siatki mamy ścianę, od której musimy odbijać piłkę. Cel jednak jest ten sam: musimy zmusić naszego rywala do popełnienia błędu, by ten nie odbił piłeczki. Wtedy zdobywamy punkt. Jest to dyscyplina sportowa dobra dla każdego, gdyż nie jest zbyt wymagająca. Jej intensywność zależy od tego, na jakim poziomie zaawansowania jest nasz partner.

Zasady gry w squasha

Gra w squasha polega na odbijaniu piłki od ściany w wyznaczonym polu, ograniczonym liniami. Jeżeli piłeczka trafi w linię, lub powierzchnię poza boiskiem, liczony jest aut. Każda gra rozpoczyna się serwisem, a osobę serwującą losuje się poprzez obrót rakiety.

Kolejny serwis przejmuje osoba, wygrywająca wymianę. Aby był on prawidłowy, część jednej stopy powinna dotykać podłogi wewnątrz pola serwisowego, ale nie może znajdować się na linii. Podczas serwisu należy uderzyć piłkę bezpośrednio na ścianę, pomiędzy linię serwisu i linię autu oraz na linię wydzielającą połowę kortu. Gdy serwis zostanie wykonany prawidłowo, zawodnicy odbijają piłkę na przemian, do momentu, aż któremuś z nich to się nie uda. Gra w secie toczy się do uzyskania 11 punktów. Gdy obaj zawodnicy mają po 10 punktów, rozgrywka toczy się do momentu uzyskania dwóch punktów przewagi.

Technika gry w squasha

Do gry w squasha wykorzystuje się techniki znane z gry w tenisa: forehand i backhand. Oprócz nich można wykorzystać zagrywki takie jak:

  • straight drive – odbicie piłki o przednią ścianę tak, by wróciła wzdłuż jednej ze ścian bocznych i odbiła się za polem serwisowym.
  • cross court drive – odbicie piłki o przednią ścianę tak, by wylądowała na drugiej połowie kortu.
  • boast – uderzenie piłki w ścianę boczną lub tylną, zanim dojdzie do ściany przedniej.
  • drop shot – odbicie piłki tak, by uderzyła w przednią ścianę tuż nad linią nad blachą, niezależnie od tego, z jakiego miejsca wykonano zagrywkę.
  • lob – uderzenie piłki tak, by odbiła się od przedniej ściany i poleciała wysoko w tylny róg kortu.
  • deep drop shot – odbicie piłki z tylnej części kortu tak, by skierować piłkę w połączenie podłogi ze ścianą.

Sprzęt do gry w squasha

Sprzęt do gry w squasha nie jest tak kosztowny, jak do gry w tenisa. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednią rakietę i piłeczki. Można co prawda wypożyczać sprzęt na miejscu, w klubie, lecz po dłuższym czasie staje się to nieopłacalne. Wybierając rakietę, warto udać się do miejsca, w którym otrzymamy fachową poradę, jak np. sklep z rakietami do squasha w Poznaniu. Sprzedawcy podpowiedzą nam, m.in. jakiej gramatury powinien być sprzęt dla osoby, która rozpoczyna swoją przygodę ze squashem.

Fot.: Dennis Schmidt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*