Grand Prix Final w Turynie: podsumowujemy zawody

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Długo wyczekiwany finał Grand Prix w Turynie zdecydowanie nie zawiódł. Nieoczekiwane zwroty akcji, łzy szczęścia i smutku – a to wszystko na przestrzeni raptem czterech dni!

Kategoria seniorów – totalna dominacja Japończyków

Niemal wszystkie zmagania w kategorii seniorów zostały w tym roku zdominowane przez reprezentantów Japonii. Złotymi zgłoskami na kartach historii zapisali się Riku Miura i Ryuichi Kihara – para zdobyła pierwszy medal dla swojego kraju w rywalizacji par sportowych. Wicemistrzowie świata pomimo drobnych błędów z imponującym wynikiem 78,08 sięgnęli po upragnione złoto. Na drugiej lokacie wśród par sportowych znaleźli się Alexa Knierim i Brandon Frazier ze Stanów Zjednoczonych, zaś na ostatnim miejscu podium – Sara Conti i Niccolo Macci z Włoch.

Bezkonkurencyjny w kategorii solistów okazał się Shōma Uno. 25-latek o 30 punktów wyprzedził swojego rodaka Sōtę Yamamoto, który zajął drugie miejsce. Brązowy medal trafił natomiast do Amerykanina Ilii Malinina. Zmagania solistek przyniosły kolejne emocje i kolejny złoty krążek dla Japonii. Fantastyczna Mai Mihara zostawiła w tyle wszystkie swoje rywalki, a za nią na podium znalazły się Isabeau Levito z USA oraz Loena Hendrickx z Belgii.

W rywalizacji seniorów w kategorii par tanecznych po swój pierwszy medal GPF sięgnęli Kanadyjczycy – Piper Gilles i Paul Poirier. Duet w ostatnich miesiącach przyzwyczaił nas do świetnych występów, bowiem w tym sezonie to już ich trzecie zwycięstwo z rzędu! Srebro wywalczyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych – Madison Chock i Evan Bates, z kolei najniższa lokata podium przypadła Charlène Guignard i Marco Fabbriemu pochodzącym z Włoch.

Kategoria juniorów – młodzi sportowcy w formie

Znacznie większą różnorodność mogliśmy zaobserwować w zmaganiach juniorów. W kategorii solistów najlepszy okazał się Włoch Nikolaj Memola. Na drugim miejscu znalazł się Amerykanin Lucas Broussard, natomiast na trzecim – reprezentujący Japonię Nozomu Yoshioka. Spośród solistek najlepsze wrażenie pozostawiła po sobie Japonka Mao Shimada, za którą na podium znalazły się dwie reprezentantki Korei – Shin Ji-a oraz Kim Chae-yeon.

Rywalizację par sportowych z przewagą blisko 10 punktów wygrali Australijczycy Anastasija Gołubiewa i Hektor Giotopoulos Moore. Zarówno srebrny, jak i brązowy medal trafił zaś w ręce Amerykanów – kolejno Sophii Baram i Daniela Tioumentseva oraz Cayli Smith i Andy’ego Denga. 

Świadkami prawdopodobnie największych emocji byliśmy w zmaganiach par tanecznych, gdzie walka o końcowy triumf toczyła się właściwie do ostatniej chwili. Ostatecznie po złoto sięgnął niezwykle obiecujący duet z Kanady – Nadiia Bashynska i Peter Beaumont. Warto mieć na uwadze, że para wyprzedziła drugich w zestawieniu Koreańczyków Hannah Lim i Ye Quana tylko o nieco ponad jeden punkt! Na trzecim miejscu znaleźli się reprezentanci Czech – Kateřina Mrázková i Daniel Mrázek, którzy zagwarantowali swojej ojczyźnie jedyny medal w Grand Prix 2022.

Nie zabrakło niespodzianek…

Szokująca mogła być przede wszystkim nie najlepsza – delikatnie rzecz ujmując – kondycja obecnej mistrzyni świata, Kaori Sakamoto. Japonka tuż po starcie zanotowała drobne potknięcie, które zaważyło na pozostałej części jej występu. Podczas samego programu długiego Grand Prix 22-latka straciła tak dużo punktów, że z pierwszej spadła na odległą, przedostatnią pozycję. Sakamoto może tłumaczyć fakt, że prawdopodobnie zmagała się z urazem pleców.

Zdj. główne: Kelli McClintock/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*