Lekkoatletyka: Mistrz świata na 100 m zawieszony. Nie wystartuje w igrzyskach!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Christian Coleman – aktualny mistrz świata w sprincie i w sztafecie 4 x 100 m – został zawieszony na trzy lata za unikanie testów antydopingowych. To oznacza, że nie pobiegnie na przełożonych o rok igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Amerykanin został tymczasowo zawieszony w czerwcu, a teraz niezależna organizacja antydopingowa Athletics Integrity Unit potwierdziła jego zawieszenie od maja 2020 roku na dwa lata. To efekt trzech ominiętych testów w ciągu 12 miesięcy. Przedstawiciele biegacza zapowiedzieli, że odwoła się on od tej decyzji w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu.

Wyświetl ten post na Instagramie.

The Disciplinary Tribunal has upheld the AIU’s charge and banned sprinter Christian Coleman of the USA for 2 years for 3 Whereabouts Failures in a 12-month period, a violation of the @worldathletics Anti-Doping Rules. The athlete will remain ineligible to compete until 13 May 2022. Find out more via link in bio. #AIUNews #CleanSport … #MySportMyIntegrity #RunClean #JumpClean #ThrowClean #WalkClean #FairSport #Athletics #TrackandField #AthleticsIntegrity #trackandfieldnews #athlete #instarunners #trackandfieldlife #antidoping #tracklife #runnersworld #runner #sport #trackandfieldday #marathon #fitness #run #track #running #runningcoach #sportscoach #SportNews #sportsnews

Post udostępniony przez Athletics Integrity Unit (@aiu_athletics)


Czołowi lekkoatleci mają obowiązek zgłaszania swojej lokalizacji tak, by testerzy mogli niespodziewanie odwiedzać ich w domu, podczas obozów lub zawodów celem sprawdzenia obecności w ich organizmie zabronionych substancji. W przypadku Colemana przedstawiciele agencji trzykrotnie nie zastali go w domu. Pierwszy raz miało to miejsce w styczniu 2019, drugi – w kwietniu 2019, a trzeci – w grudniu ubiegłego roku.

Rekordzista świata w biegu na 60 m ma zarzuty zwłaszcza do tej ostatniej sytuacji. Twierdzi, że po prostu wybrał się na świąteczne zakupy i był „pięć minut od domu”, a tester nie zrobił nic, by się z nim skontaktować. Z kolei urzędnicy twierdzą, że stali przed jego domem przez równą godzinę pukając i dzwoniąc do drzwi.

Coleman wydał oświadczenie na Twitterze i Instagramie, w którym napisał, że jest gotów poddawać się testom antydopingowym codziennie do końca kariery. W przeszłości już raz był zawieszony na rok za ominięcie trzech testów. Wtedy ukarała go amerykańska agencja USADA.

Jak zauważył dziennikarz Nick Harris, spośród 50 najszybszych startów na 100 m w historii, tylko w 15 przypadkach dystans ten przebiegł zawodnik, którego nie zawieszono za doping, unikanie testów albo nieoskarżony o stosowanie dopingu. Wszystkich 15 „czystych” biegów należy do Usaina Bolta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*