Liga Narodów 2021: Trzy przekonujące zwycięstwa polskich siatkarzy i mocna pozycja wicelidera!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Reprezentacja Polski siatkarzy w ubiegły piątek przegrała z Brazylią 0:3, ale w kolejnym tygodniu Ligi Narodów FIVB zaliczyła komplet zwycięstw z Kanadą, Japonią oraz Niemcami. Podopieczni Vitala Heynena nie stracili w tej serii gier ani jednego seta i umocnili się na drugim miejscu w tabeli. Do liderującej Brazylii tracą tylko dwa punkty.

Polscy siatkarze w Lidze Narodów grają seriami – po trzy mecze w trzy dni. Po takiej dawce rywalizacji mają kilka dni przerwy. Przed weekendem doszło do hitowego starcia dwóch wielkich siatkarskich potęg i niestety zwycięsko wyszła z niego Brazylia. Kanarki pewnie wygrały 3:0 (25:17, 28:26, 25:19), a Polacy byli w stanie przeciwstawić się im tylko w drugim secie.

Liga Narodów 2021: Polska – Kanada 3:0 (25:22, 25:23, 25:19)

Po krótkim odpoczynku nadeszła konfrontacja z Kanadą, na którą Vital Heynen wystawił najsilniejszą, przynajmniej „na papierze”, szóstkę. Polska zagrała w składzie: Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Piotr Nowakowski, Jakub Kochanowski, Bartosz Kurek. Najwięcej punktów zdobyli Leon (16) i Kurek (14), ale zwycięstwo wcale nie przyszło łatwo. Kanadyjczycy zagrali solidnie i w każdym secie stawiali Polakom trudne warunki. Ostatecznie polegli jednak 0:3.

Liga Narodów 2021: Polska – Japonia 3:0 (25:14, 25:18, 25:19)

Następnego dnia przyszła pora na niewygodnego rywala, jakim dla wielu jest Japonia. Spotkanie okazało się tymczasem dużo łatwiejsze niż to z Kanadą, choć Vital Heynen znowu zupełnie zmienił personalia. Tym razem postawił na Grzegorza Łomacza, Tomasza Fornala, Kamila Semeniuka, Mateusza Bieńka, Karola Kłosa i Macieja Muzaja. Wygraliśmy 3:0, a najskuteczniejsi byli Fornal (16) i Muzaj (14).

Liga Narodów 2021: Polska – Niemcy 3:0 (25:22, 25:19, 25:20)

W czwartek na zakończenie czwartej serii gier Biało-Czerwoni mierzyli się natomiast z Niemcami i znów świetnie wywiązali się z roli faworyta. Rywale stawili opór zwłaszcza w premierowej partii, lecz w najważniejszych momentach meczu nie byli w stanie powstrzymać skutecznych ataków Bartosza Kurka (16 pkt) oraz Wilfredo Leona (13 pkt). Udany występ zaliczył też kapitan Michał Kubiak (11 pkt).

„Niemcy zagrali naprawdę niezłe spotkanie. Bardzo dobrze zagrywali, byliśmy też trochę zaskoczeni ich wyjściową szóstką, ale ostatecznie wygraliśmy i to jest dla nas najważniejsze. Teraz przed nami trzy dni odpoczynku” – podsumował środkowy Piotr Nowakowski.

Liga Narodów 2021: Tabela, terminarz

Po dwunastu kolejkach Ligi Narodów 2021 Polacy mają na koncie 10 zwycięstw, zajmują drugie miejsce w tabeli za Brazylią i są coraz bliżej awansu do finałowej czwórki VNL. Ekipa trzykrotnych mistrzów olimpijskich także wygrała w tym tygodniu trzy mecze, ale straciła punkt w starciu ze Słowenią (3:2), która zajmuje obecnie trzecią lokatę, z takim samym dorobkiem co Rosja i Francja (po 26 pkt).

W ostatniej kolejce nasi siatkarze zmierzą się z Argentyną (21 czerwca), Iranem (22 czerwca) i Francją (23 czerwca). Transmisję na żywo ze wszystkich spotkań przeprowadzi stacja Polsat Sport.

Na zdjęciu wyróżniającym: reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn; foto: Krzysztof Porębski / Press Focus via Getty Images Sport (MB Media / Contributor)