Podsumowujemy Speedway Grand Prix – jak teraz wygląda tabela?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W czerwcu skończyły się eliminacje do Speedway Grand Prix. Sezon 2022 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie – jak prezentuje się tabela? Kto ma szansę na zwycięstwo?

Pierwsze eliminacje wystartowały pod koniec kwietnia w Chorwacji. Niedawno, bo 25 czerwca, odbyła się ostatnia piąta tura eliminacji w Gorzowie Wielkopolskim (GP Polska). Zwycięzcą został mistrz Europy juniorów z 2015 roku, duński żużlowiec Andres Thomsen. Polaków na turnieju na szczęście również nie zabrakło. Rzeczpospolitą reprezentuje czwórka zawodników: Bartosz Zmarzlik, Paweł Przedpełski, Patryk Dudek oraz Maciej Janowski.

Zawody w Rosji odwołane. Pozostało 11 turniejów

Jak co roku, planowane było dwanaście spotkań w różnych częściach świata. W wyniku ataku Rosji na Ukrainę sportowe federacje nałożyły sankcję na Moskwę, wykluczając ją z imprez. Tym samym jednak z kalendarza wypadł jeden z turniejów, który miał odbyć się w Togliatti w Rosji (9 lipca).

Dla niektórych zawodników może to oznaczać także większe szanse, ponieważ do zawodów wobec tego nie przystąpią m.in. ubiegłoroczny mistrz świata Artioma Łaguty, a także Emil Sajfutdinow, który zajął trzecie miejsce w 2021 roku. 

Polacy z szansą na mistrzostwo?

W szranki z pozostałymi zawodnikami z całego świata (a łącznie wszystkich uczestników jest piętnastu) stanie aż czterech Polaków. Wielkim zaskoczeniem, ale również i nadzieją, jest Paweł Przedpełski. Debiutant ma zaledwie 27 lat i już zajmuje 10 miejsce w rankingu.

Patryk Dudek zajmuje miejsce 12. Jego osiągnięcia wskazują jednak na wielki potencjał. Wystarczy wspomnieć, że w 2021 roku zdobył brązowy medal na Grand Prix Challenge.

Jednym z faworytów całego turnieju jest Maciej Jankowski, który zajmuje drugą pozycję w tabeli. 30-latek z Wrocławia ma na koncie m.in. Mistrza Polski (2015) oraz Mistrza Świata Juniorów (2011). 

Na pierwszym miejscu w tabeli uplasował się natomiast Bartosz Zmarzlik, mistrz Świata w 2019 i 2020. W zeszłym roku powstrzymał go Rosjanin Łaguty, dlatego Polak musiał zadowolić się jedynie tytułem wicemistrza świata. Zmarzlik ma więcej tytułów, niż można sobie wyobrazić, toteż wspomnijmy jeszcze tylko o dwukrotnym mistrzu świata w zawodach drużynowych (2016, 2017) drużynowym mistrzu Europy (2022). Nie można również pominąć faktu, że sportowiec jest kawalerem Orderu Odrodzenia Polski.

Zdj. główne: LOGAN WEAVER | @LGNWVR/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*